Zbierają znicze na polski cmentarz w Wilnie

2023-10-17 08:00:00(ost. akt: 2023-10-17 09:32:11)

Autor zdjęcia: Krystyna Hołody

Wolontariusze z kętrzyńskiego Centrum Wolontariatu już po raz drugi włączyli się w akcję „Światełko dla Rossy”. Inicjatywa sięga 2012 roku i jest prowadzona przez Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.
1 listopada w dniu Wszystkich Świętych są zapalane znicze na Cmentarzu na Rossie i Cmentarzu Bernardyńskim w Wilnie. Harcerze, uczniowie z polskich szkól, wilnianie przychodzą pomóc w zapalaniu zniczy. — W tym dniu na tych nekropoliach jest zapalanych ponad 10 tysięcy — mówi Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Cześć z nich jest zbierana w ramach akcji "Światełko dla Rossy" przez polskich uczniów w Litwie, a od kilku lat aktywnie włączają się również szkoły litewskie oraz organizacje i osoby prywatne z Polski i Litwy.

Centrum Wolontariatu w Kętrzynie dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności szkolnych i senioralnych przekazało w ubiegłym roku na ten cel prawie 400 zniczy. W tym roku ponownie wolontariusze włączyli się do akcji. — Chcemy pokazać że pamiętamy i przekazujemy tę pamięć o naszej historii następnym pokoleniom — podkreśla Janusz Mazurkiewicz z kętrzyńskiego Centrum Wolontariatu. — Jest nas coraz więcej, przyłączyło się do tej akcji wiele szkół z terenu powiatu kętrzyńskiego. Są z nami także szkoły spoza naszego powiatu, m.in. z Nawiad i Piecek. Telefony w tej sprawie mam również z m.in. Mrągowa i Węgorzewa. Do 17 października jest już 358 zniczy. Przewidujemy, że może ich być nawet 800.

Znicze można dostarczać do 23 października do siedziby kętrzyńskiego Centrum Wolontariatu przy ul. Dworcowej 10b.

Cmentarz na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Początki wileńskiej nekropolii sięgają przełomu XVIII i XIX wieku, jednak wzmianka o pierwszych pochówkach w tym miejscu pochodzi jeszcze z 1436 roku. W skład obecnego zespołu cmentarnego wchodzą: Stara Rossa (1769/1801), Nowa Rossa (1847), Cmentarz Wojskowy (1920) oraz szczególnie symboliczne dla Polaków miejsce – Mauzoleum Matki i Syna (1936). To właśnie tutaj znajduje się urna z sercem Józefa Piłsudskiego. Na Cmentarzu Wojskowym znajduje się również kwatera polskich żołnierzy poległych w walkach o Wilno w latach 1919-1920 oraz żołnierzy Armii Krajowej, którzy polegli w 1944 roku w czasie operacji Ostra Brama.

Na Nowej Rossie spoczywają żołnierze i ochotnicy polegli w walkach 1919-1920, m.in. członkowie Samopomocy Wileńskiej, czyli pierwszej samoistnie powstałej polskiej władzy w mieście. W centralnym punkcie kwatery żołnierzy polskich znajduje się kolumna z napisem „Wilno swoim wybawcom”. Oprócz tego na wileńskim cmentarzu znajdują się groby osób związanych z historią Polski, Litwy i Białorusi, m.in. Joachima Lelewela, Władysława Syrokomli, rodziny Józefa Piłsudskiego czy ojczyma Juliusza Słowackiego. Cmentarz zamknięto w 1967 roku. Dwa lata później trafił do rejestru zabytków. Według przeprowadzonej wtedy inwentaryzacji stwierdzono, że znajduje się tu łącznie 26 tysięcy nagrobków, pomników i grobowców. Obecnie zarządza nim wileński samorząd, a z jego ramienia opiekę sprawuje prywatna spółka. Społecznie opiekuje się nim kilka organizacji i szkół.

Wojciech Caruk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5