W Kętrzynie oddali hołd bohaterom września

2023-09-02 12:50:31(ost. akt: 2023-09-02 17:28:34)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

W Kętrzynie odbyły się uroczystości z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Udział w nich wzięła m.in. wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska.
1 września punktualnie o godz. 12.00 w całym Kętrzynie zawyły syreny. Główne rocznicowe uroczystości odbyły się wieczorem. Rozpoczęła je msza w bazylice św. Jerzego, po której przemaszerowano na Pl. Armii Krajowej. Tam, pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom - Obrońcom Ojczyzny 1939 - 1956 złożono kwiaty.


W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miasta i powiatu, służb mundurowych, instytucji i spółek miejskich partii politycznych, stowarzyszeń, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Kętrzyna. Wśród gości składających symboliczną wiązankę była również Olga Semeniuk-Patkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.


- Ta rocznica ma obecnie symboliczny wymiar związany z rzeczywistością, którą mamy teraz. Kętrzyn jest miejscem z tradycją i ciężką historią. To tu w pobliżu zapadały strategiczne decyzje związane z przebiegiem II wojny światowej. Ważne jest, żeby o tej historii pamiętać. W tych uroczystościach wzięło udział wielu mieszkańców miasta. To cieszy, że ta symbolika i tradycja, pomimo trwającego na świecie chaosu i niepewności, z którą mierzymy się na co dzień, Polacy zawsze pamiętają i będą pamiętać. Jeżeli nie dba się o przeszłość, nie można budować przyszłości. Dziękuję mieszkańcom i władzom Kętrzyna za organizację, bo na tym budują swoją przyszłość - powiedziała po zakończeniu uroczystości Olga Semeniuk-Patkowska.


Podkreśliła też, że w świetle aktualnych wydarzeń historia może zatoczyć koło. - Wymiar wojny za naszą wschodnią granicą ma zupełnie inną perspektywę. Dzisiaj jest to wojna między Rosją a Ukrainą, ale nie możemy zapomnieć o tym, że Polska może być kolejnym krajem jako naturalny sąsiad. Musimy robić wszystko, żeby bronić i chronić swojej suwerenności, autonomii i granic. Do tego potrzebne są nam silne służby, silne wojsko, silna policja. Bezpieczeństwo kraju i jego obywateli to rzecz fundamentalna - podkreśliła wiceminister.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5