Uczniowie z Nakomiad upamiętnili wielkiego astronoma

2023-06-11 08:00:00(ost. akt: 2023-06-11 10:24:20)
Na wzgórzu katedralnym we Fromborku

Na wzgórzu katedralnym we Fromborku

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

19 lutego 2023 roku upłynęło 550 lat od urodzin Mikołaja Kopernika, wybitnego astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej. Senat RP, pragnąc upamiętnić znamienitego uczonego, ustanowił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.
Senat RP zwrócił się również do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o jego popularyzację.

Do obchodów jubileuszowych włączyła się Szkoła Podstawowa w Nakomiadach. Już w marcu uczniowie razem z nauczycielami przygotowali portret wybitnego astronoma, ilustracje planet Układu Słonecznego wraz z krótkimi notatki na ich temat. Przeprowadzono również teleturniej o jego życiu, działalności i pracy naukowej.

Natomiast w sobotę 3 czerwca wychowankowie wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę podczas której odwiedzili miejsca związane z autorem dzieła "De revolutionibus orbium coelestium".

Obrazek w tresci

Przed zamkiem w Lidzbarku Warmińskim

Pierwszym etapem wyjazdu było zwiedzanie zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Na lidzbarski dwór swojego wuja, biskupa Łukasza Watzenrode, Kopernik po raz pierwszy przybył na przełomie 1495 i 1496 r., w związku z próbą objęcia funkcji kanonika warmińskiego. Przebywał tutaj stale w latach 1503-1512 pełniąc obowiązki osobistego sekretarza i lekarza biskupa. Równolegle prowadził też badania astronomiczne, opracowując zarys teorii heliocentrycznej, który zawarł w tzw. "Małym Komentarzyku". Przetłumaczył listy bizantyńskiego pisarza Teofilakta Symokatty z greki na łacinę, wydane drukiem w Krakowie w 1509 r., które opatrzył piękną dedykacją poświęconą wujowi.

Obrazek w tresci

Następnym przystankiem na szlaku kopernikowskim był Frombork. W tym mieście Kopernik piastował ważne funkcje z ramienia warmińskiej kapituły katedralnej: kanclerza i wizytatora dóbr kapituły, komisarza Warmii, generalnego administratora biskupstwa. To tu powstało wspomniane już najsłynniejsze dzieło uczonego "O obrotach sfer niebieskich".

We Fromborku uczniowie odwiedzili Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie obejrzeli przyrządy astronomiczne, starodruki, naczynia aptekarskie, wyroby rzemiosła artystycznego czy medale wybite ku czci wielkiego astronoma.

Na zakończenie uczestnicy wojażu zwiedzili wspaniałą gotycką katedrę. Pod jej posadzką spoczywają doczesne szczątki astronoma. Nagrobek Kopernika został umieszczony przy ołtarzu Świętego Krzyża, którym uczony opiekował się za życia. Przedsięwzięcie zorganizowała pedagog szkolny Justyna Gregorczyk.

as

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5