Ukraiński Jarmark Folklorystyczny "Z Malowanej Skrzyni" poświęcony wojennym bohaterom

2023-05-25 15:00:00(ost. akt: 2023-05-25 16:46:34)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Już po raz 36. w Kętrzynie odbył się Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny "Z Malowanej Skrzyni". W tym roku poświęcony był tym wszystkim, którzy od 2014 roku walczą z rosyjskim agresorem.
Widzowie mogli na nim obejrzeć między innymi wstrząsającą inscenizację "Nie bracia, nie siostry", w wykonaniu Ukraińskiego Zespółu Pieśni i Tańca „Dumka” oraz uczniów z Górowa Iławeckiego. Ci "nie bracia, nie siostry" to oczywiście Rosjanie. Oprócz nich na scenie wystąpili orkiestra i soliści Wołyńskiego Teatru Muzyczno - Dramatycznego im. T. Szewczenki w Łucku.

Obrazek w tresci

— „Z malowanej skrzyni", jak już sama nazwa wskazuje, od lat miał radosny charakter. Wcześniej mogliśmy bawić się i cieszyć ukraińską kulturą, ukraińską muzyką. Jednak od ubiegłego roku to wydarzenie ma inny charakter, bardziej poważny — mówi Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego i lider ukraińskiej społeczności w naszym regionie. — To widać w rodzaju muzyki, jaką mogliśmy w Kętrzynie posłuchać, ale też i w samym haśle, jakie przyświecało tegorocznemu koncertowi: "Ukraina w obronie wolnego świata". Koncert poświęcono tym wszystkim, którzy od 2014 roku walczą z rosyjskim agresorem — dodał Miron Sycz.

Obrazek w tresci


Walczącej Ukrainie pomagają także mieszkańcy naszego regionu, Polacy i Ukraińcy, fundacje, samorządy....
— Województwo warmińsko-mazurskie jako partnerski region województwa równieńskiego w Ukrainie przeznaczyło na pomoc humanitarną ponad 600 tys. zł. Byłem niedawno z Bernadettą Hordejuk, przewodniczącą sejmiku warmińsko-mazurskiego, w Ukrainie. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć to co Rosjanie zrobili z Buczą czy Irpieniem, zobaczyć rosyjskie zbrodnie. Widzieliśmy też, jak bardzo Ukraina potrzebuje humanitarnej pomocy, tam jest kilka milionów wewnętrznych uchodźców. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas nieustępliwość mieszkańców Ukrainy i niezachwiana wiara, że wygonią z Ukrainy rosyjskich okupantów. Ukraińcy nie tylko walczą, ale też odbudowują swój kraj. To też robi niesamowite wrażenie. Niestety na wojnie cały czas giną ludzie, zwłaszcza młodzi. Chociaż działania wojenne mają miejsce na wschodzie kraju, to jednak o wolność walczą młodzi z całej Ukrainy. To potężna trauma dla każdej z rodzin. Codziennie dochodzi do tragedii. Ale wiara w zwycięstwo jest naprawdę niesamowita — mówi Miron Sycz. I dodaje: — W Ukrainie wszyscy wiedzą, kto pierwszy wsparł ich w wojnie przeciwko Rosji. Wdzięczność dla Polski jest powszechna a auto z polską rejestracją jest traktowane jako samochód dobrych przyjaciół.
— W Europie coraz powszechniejsze jest przekonanie, że Rosja nie zadowoli się tylko Ukrainą — powiedział w Kętrzynie poseł Jerzy Małecki (PiS). — Rosja, jeżeli wygra tę wojnę, nie zatrzyma się w Kijowie. Rosja jest zagrożeniem dla całej Europy. Musimy ją powstrzymać — podkreślił.

Obrazek w tresci

Zwracając się do zgromadzonych w hali MOSiR przewodniczący olsztyńskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce zwrócił uwagę na bestialstwa czynione przez rosyjskich grabieżców. Apelował o zwiększenie pomocy dla Ukrainy ze strony państw zachodnich. — Chciałbym podziękować również Polsce i Polakom za wsparcie okazywane Ukrainie — powiedział na zakończenie Stefan Migus.

— Proponuję, aby ten koncert poświęcić również ukraińskim kobietom. W tak tragicznym dla Ukrainy czasie, na nich spoczywa praktycznie cały ciężar wychowania dzieci, ból po ich stracie i przekazywanie miłości do swojej ojczyzny. Z tego miejsca pragnę podziękować Polakom za pomoc, miłosierdzie, wyrozumiałość i opiekę nad uchodźcami z Ukrainy — podkreślił ks. bp A. Trochanowski.

Obrazek w tresci

Starosta Michał Kochanowski zaapelował do mieszkańców powiatu kętrzyńskiego, aby nie ustawali w okazywaniu pomocy uchodźcom. — Pomagamy obywatelom Ukrainy niemal codziennie. A wraz z miejscowym kołem ZUwP organizujemy cykliczne transporty z pomocą humanitarną do miasta partnerskiego Włodzimierza — podkreślił starosta.

— W cieniu wojny odbywa się kolejny ukraiński jarmark. Nasza pomoc Ukraińcom będzie kontynuowana a barbarzyńcy muszą być pokonani — powiedział burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka.

Obrazek w tresci

W programach artystycznych nie zabrakło wzruszających odniesień do bohaterstwa ukraińskiego narodu, ale też i słów wdzięczności skierowanych do Polaków.

Na zakończenie głos zabrał przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP. — Chciałbym podziękować szanownym gościom za udział w koncercie oraz artystom za wspaniały i wzruszający koncert. Ukrainie życzę zwycięstwa w wojnie z rosyjskimi bandytami i okupantami — powiedział Andrzej Sydor.

Obrazek w tresci

Ada Romanowska
Wojciech Caruk
Andrzej Sydor


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5