Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej otrzyma generalską nominację

2023-05-10 12:56:05(ost. akt: 2023-05-10 13:25:34)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Płk SG Tomasz Zybiński, komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, został awansowany na stopień generalski. Uroczystość wręczenia nominacji odbędzie się dzień przed Świętem Straży Granicznej. To już trzeci generał w historii kętrzyńskiego oddziału.
Jak poinformował Zespół Prasowy Komendanta Głównego SG, prezydent Andrzej Duda nadał stopnie generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej. Wśród nich znalazł się płk SG Tomasz Zybiński, komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Komendant generalskie szlify otrzyma 15 maja w Krakowie podczas Centralnych Obchodów Święta SG, które w kalendarzu przypada dzień później.

Przypomnijmy, że Tomasz Zybiński jest trzecim generałem brygady SG na stanowisku komendanta W-MOSG. W 2014 roku nominację otrzymał Wojciech Skowronek, który służbę jako komendant oddziału pełnił w latach 2013 - 2015. Drugim był Robert Inglot, który na czele Oddziału stał w latach 2017-2023, od maja 2020 jako generał.

Płk SG Tomasz Zybiński ze Strażą Graniczną związany jest od 1995 roku, kiedy to swoją służbę zaczynał w Bieszczadzkim Oddziale SG. Doświadczenie zawodowe rozpoczął służbą w GPK SG w Korczowej oraz GPK SG w Medyce. Zdobywszy niezbędne umiejętności kolejnym etapem jego kariery była służba w Wydziale Operacyjno-Śledczym, gdzie za swoje poświęcenie i zaangażowanie został awansowany na stanowisko Zastępcy Naczelnika Wydziału. Od grudnia 2014 roku realizował obowiązki służbowe w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej na stanowisku zastępcy Komendanta Oddziału. W lutym 2023 objął funkcję Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany za wzorową służbę, m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju i Odznaką Straży Granicznej oraz Medalem Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5