Jazz, emocje i fotografie. W Galerii RastArt będzie można zobaczyć prace Urszuli Las-Gastołek

2023-04-28 17:42:25(ost. akt: 2023-04-28 19:05:56)

Autor zdjęcia: Urszula Las

Urszula Las-Gastołek to pochodząca z powiatu kętrzyńskiego artystka, która łączy swoje dwie pasje - fotografię i muzykę jazzową. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród fotograficznych. Jej zdjęcia już niedługo będzie można obejrzeć w Galerii RastArt w Kętrzynie.
Urszulę Las można spotkać w fosie przed sceną wielu festiwali, koncertów i wydarzeń muzycznych, głównie powiązanych z klimatami jazzowymi. Artystka współpracuje m.in. z Jazz Forum, Jazz Pressem, Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym czy Szerokim Kadrem. Fotograficznego kunsztu uczyła się w Akademii Fotografii oraz na licznych plenerach i warsztatach fotograficznych. Jej nauczycielem był mistrz fotografii muzycznej Marek Karewicz, w którego pracowni rozwijała swoje fotograficzne umiejętności. — Marek Karewicz, wspaniały polski fotograf środowiska muzycznego i miłośnik jazzu, doskonale znany w Europie i Stanach Zjednoczonych, miał bardzo znaczący wpływ na moją fotografię — mówi Urszula Las, na kętrzyńskiej ziemi pamiętana pod panieńskim nazwiskiem Gastołek. — Przypadek, a może bardziej jazz sprawił, że gdzieś nasze drogi się spotkały i mogłam tworzyć pod okiem Mistrza w Jego pracowni. Jego uwagi zawsze były motywujące i niezwykle cenne. Kiedy Marek oglądał moje prace, brał nożyce i „kadrował” nimi moje fotografie. Fotografie, nie zdjęcia, bo jak mawiał Mistrz, „zdjęcia to robi się u cioci na imieninach”.

Urszula Las-Gastołek pochodzi z niewielkiej wsi Dębiany (gm. Barciany). Obecnie od lat mieszka w Warszawie. Przygodę z fotografią zaczęła w latach 80-tych, a jej pierwszym aparatem była radziecka Vilia. Pierwsze nauki pobierała w słynnym kętrzyńskim klubie Foto MX. — Do Klubu Foto MX trafiłam w szkole średniej. Klub mieścił się wówczas w piwnicy kętrzyńskiego bloku. Prowadził go Lucjan Mikulski, którego bardzo miło wspominam. To było moje pierwsze zetknięcie z ciemnią fotograficzną, a pan Lucjan, wspaniały człowiek, dawał wolną rękę takim fanatykom jak ja. Mogłam bez ograniczeń przesiadywać nad powiększalnikiem całe noce, bardzo często wychodziłam kiedy było już widno.

Obrazek w tresci

Urszula Las odbiera nagrodę MK Jazz Foto 2020 / fot. Krystyna Kubacka Góral

W 2022 roku zdobyła najbardziej prestiżową nagrodę fotografii jazzowej na świecie - Jazz Awards Photo of the Year (2022) przyznawaną przez dziennikarzy amerykańskich JJA w Nowym Jorku. Na koncie ma również wiele innych nagród i wyróżnień m.in. II miejsce Jazz World Photo (2021), Grand Prix MK Jazz Foto (2020, 2022).

Obrazek w tresci

Zdjęcie nagrodzone na MK Jazz Foto 2020 / fot. Urszula Las

Jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego kadencja 2023-2027, członkiem zarządu Fundacji Upowszechniania Fotografii Muzycznej "PIX ENSEMBLE". Jej prace prezentowane były na wielu zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, w 2022 zaprezentowana została autorska wystawa portretów scenicznych „Jazz Moment”. — Jeszcze kilka lat temu będąc na koncertach jazzowych, rzadko zabierałam aparat, teraz nie wyobrażam sobie koncertu bez fotografowania — twierdzi fotografka.

Czym dla niej jest fotografia? — Daje mi możliwość pokazania mojego odbioru muzyki, odbioru człowieka, jego emocji, nastroju i w tym wyrażania też siebie, przetworzenie obrazu przez moją percepcję i wrażliwość — odpowiada.

Wernisaż fotografii Urszuli Las-Gastołek odbędzie się w piątek, 5 maja o godz. 17.00 w Galerii RastArt w Kętrzynie, Pl. Piłsudskiego 10/1. Wystawa będzie otwarta do 15 czerwca.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5