Nowoczesny sprzęt w reszelskim ZOZ-ie

2023-03-24 12:00:00(ost. akt: 2023-03-24 15:11:49)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Zespół Opieki Zdrowotnej w Reszlu może się już pochwalić nowoczesną pracownią RTG. Placówce udało się na ten cel pozyskać większość środków z funduszy zewnętrznych. W planie są kolejne inwestycje, m.in. zakup aparatu USG Dopplera.
Reszelska placówka lecznicza wzbogaciła się o nowoczesny aparat RTG, EKG, jonizatory powietrza, oraz koncentratory tlenu. To oznacza szereg udogodnień dla pacjentów, m.in. większe bezpieczeństwo, jakość wykonywanych obrazów i krótszy czas oczekiwania na badanie. Jak podkreśla starosta kętrzyński, jest to najnowocześniejszy sprzęt w powiecie i jeden z nowocześniejszych w województwie. — W 2006 lub 2007 roku byłem członkiem rady społecznej szpitala w Reszlu. Pamiętam, że od wielu lat marzyliśmy, żeby wyposażyć ZOZ w profesjonalną aparaturę medyczną w postaci rentgena — mówi Michał Kochanowski. — Wielu lekarzy również zwracało uwagę, że jest taka potrzeba, bo stary już nie spełniał żadnych kryteriów, jeśli chodzi o wymagania techniczne. Groziło nam to, że pracownia zostanie zamknięta. Ten dzień to dla mnie bardzo duża satysfakcja. Przez wiele lat walczyliśmy o ten sprzęt, który teraz będzie służył lekarzom i pacjentom.

Obrazek w tresci

Dyrekcja ZOZ-u pierwszy wniosek złożyła jeszcze w 2018 roku. — Niestety znaleźliśmy się na trzecim miejscu listy rezerwowej i nie zostaliśmy zakwalifikowani do pierwszego rozdania. Informację, że możemy realizować projekt otrzymaliśmy dopiero na przełomie lutego i marca 2022 roku. To był trudny czas, bo szacowanie kosztów było robione według cen z roku 2018. Na szczęście udało się kupić sprzęt, który ma dobre opinie i będzie nam służył przez wiele lat — mówi Katarzyna Ślimak.

Obrazek w tresci

Dzięki temu również poradnia chirurgiczna będzie mogła funkcjonować lepiej. — Aktualnie funkcjonuje ona 12 godzin tygodniowo. Docelowo chcemy aby była otwarta codziennie, od poniedziałku do piątku. Jest takie zapotrzebowania, bo coraz więcej osób przychodzi do nas z informacją, że chce korzystać z naszych usług — dodaje dyrektor ZOZ-u.

Obrazek w tresci

Sprzęt został zakupiony w projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Całkowita wartość wynosi 1 054 090 złotych, a dofinansowanie - 824 975,25 zł. — To pokazuje, jak ważne są środki unijne. Gratuluję pani dyrektor Katarzynie Ślimak skuteczności w ich pozyskaniu — dodaje starosta.

Obrazek w tresci

Na tym jednak plany rozwoju lecznicy się nie kończą. — Kilka dni temu otrzymałam informację o zakwalifikowaniu się do kolejnego programu, w ramach którego planujemy zakup aparatu USG Dopplera, łóżek rehabilitacyjnych i kilku innych urządzeń. Dzięki temu nasze pracownie będą bardzo dobrze wyposażone — zdradza Katarzyna Ślimak.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5