Regionalne Dni Szewczenkowskie w Kętrzynie

2023-03-21 19:00:00(ost. akt: 2023-03-21 16:14:38)
Na scenie wystąpił Teatr Dramatyczny z Kołomyi

Na scenie wystąpił Teatr Dramatyczny z Kołomyi

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

W piątek 10 marca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie odbyły się Regionalne Dni Szewczenkowskie. Były one poświęcone obchodom 209. rocznicy urodzin ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki. Teatr Dramatyczny im. Iwana Ozarewycza z Kołomyi zaprezentował spektakl pt. "Maty Najmyczka" na motywach poematu Szewczenki.
Wśród zaproszonych gości byli obecni m.in.: sekretarz miasta Halina Kuriata, członek Zarządu Powiatu Kętrzyńskiego Olga Wanago, wójt Gminy Srokowo Marek Olszewski oraz proboszcz parafii greckokatolickiej w Kętrzynie o. Igor Harasim.

Witając publiczność, przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus odniósł się do wojny toczącej się w Ukrainie. Podkreślił, że tylko jedność i współpraca wspólnoty międzynarodowej może pokonać zło i przemoc, jaką niesie ze sobą moskiewska orda. Podziękował również polskim władzom i Polakom za pomoc okazywaną Ukrainie.

Przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor podziękował z kolei artystom za wspaniały i wzruszający występ. Szewczenko jest symbolem walki o wolność Ukrainy. Był obecny na kijowskim Majdanie, dzisiaj jest obecny wśród żołnierzy, którzy walczą z rosyjskim okupantem na pierwszej linii frontu i zawsze jest tam, gdzie żyje ukraińska diaspora – stwierdził szef koła. Na zakończenie życzył Ukrainie zwycięstwa i pokoju.

Organizatorami wydarzenia byli Olsztyński Oddział oraz Kętrzyńskie Koło Związku Ukraińców w Polsce. Podobne wydarzenia odbyły się w kolejnych dniach w Górowie Iławeckim i Lidzbarku Warmińskim.

Celem Dni Szewczenkowskich jest upamiętnienie wielkiego ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki. Urodził się 9 marca 1814 jako chłop pańszczyźniany. Kiedy miał 24 lata został wykupiony z poddaństwa, jednak kolejne 10 lat spędził na zesłaniu. Zmarł 10 marca 1861 w wieku 47 lat. Jako wolny człowiek przeżył tylko 9 lat.

as, car2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5