Elektryki ruszają na trasę. Od dziś nowy rozkład jazdy

2023-02-06 08:00:00(ost. akt: 2023-02-06 09:57:53)

Autor zdjęcia: Miasto Kętrzyn

Zakończyła się procedura odbioru czterech elektrycznych autobusów, które w lutym ruszą na regularne trasy po Kętrzynie. 6 lutego ruszył nowy układ komunikacji zbiorowej.
Łącznie wartość dwóch etapów realizacji unijnego projektu „Niskoemisyjna Komunikacja Miejska w Kętrzynie” oraz „Zakup taboru niskoemisyjnego wraz z poprawą infrastruktury transportowej miasta Kętrzyn” to ponad 20 mln złotych, z czego oczekiwane pełne dofinansowanie to ponad 15 mln.

- Za te pieniądze kupimy w sumie 6 autobusów i przebudujemy ulice Jagiełły i Batorego. Komunikacja przez minimum 5 najbliższych lat będzie bezpłatna, bo tego wymaga tak wysokie dofinansowanie, ale też ogromne oczekiwanie społeczne – mówi w opublikowanym w mediach społecznościowych materiale video Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna.

- W ubiegłym roku komunikacja miejska kosztowała budżet miasta ponad półtora miliona złotych. Za stare autobusy spółka Komunalnik spłacała też raty leasingowe – prawie trzydzieści pięć tysięcy złotych miesięcznie. To więcej niż miesięczny przychód z biletów – podkreśla wiceburmistrz. - Z bezpłatnej komunikacji dotąd i tak już korzystali emeryci, dzieci do 4 życia, honorowi krwiodawcy i niepełnosprawni. Komunikacja zawsze była finansowana przez samorząd, nie z zysku z biletów. A stare autobusy regularnie się psuły, w tym roku na ich naprawę zaplanowano prawie 200 tys złotych. Nowe autobusy mają aż 10 lat gwarancji – dodaje Wróbel.

Plan wydatków na komunikację w budżecie miasta wynosił 1,5 mln zł i w tym roku wynosi on także półtora miliona złotych. Spółka Komunalnik zatrudniła dodatkowych pięciu kierowców, rozbudowała bazę, umiejscowiła na swoim terenie stacje ładowania. Nowe autobusy będą robiły zdecydowanie więcej kilometrów niż obecne. By ułatwić mieszkańcom podróżowanie wprowadzona zostanie także aplikacja mobilna z aktualnym rozkładem jazdy i bieżącym położeniem autobusów.

Od 6 lutego obowiązuje już nowy układ lini komunikacyjnych oraz rozkład jazdy. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej https://www.komunalnikketrzyn.pl/rozklady-jazdy/

Uwagi można zgłaszać mailowo na adres: autobusy@miastoketrzyn.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5