Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do grania w powiecie kętrzyńskim

2023-01-29 08:00:00(ost. akt: 2023-01-29 12:49:35)

Autor zdjęcia: Łukasz Widziszowski

W niedzielę, 29 stycznia w na ulicach polskich (i nie tylko) miast, miasteczek i wsi zaroi się od wolontariuszy z puszkami i czerwonymi serduszkami. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra również w powiecie kętrzyńskim.
Na "naszym" terenie oficjalnie zarejestrowano aż cztery sztaby 31. Finału - w Kętrzynie, Korszach, Barcianach i Srokowie. Tym razem wolontariusze będą kwestować pod hasłem: "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!".

Dlaczego wybrano taki cel? Na stronie Fundacji WOŚP czytamy: Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia analizowanych przez NIK wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana. Wyniki badań punktowych prowadzonych w akredytowanych oddziałach intensywnej terapii w latach 2012-2013 wskazują, że liczba przypadków sepsy wynosiła co najmniej 50 tys. rocznie, a współczynnik umieralności wyższy niż umieralność z powodu nowotworów układu oddechowego czy zawału serca. Ponadto w raporcie NIK z 2018 roku na temat zakażeń szpitalnych podkreśla się konieczność wdrożenia pilnych działań w obszarze zapobiegania, monitorowania i leczenia sepsy. 

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami".

29 stycznia, podobnie jak w całej Polsce i za granicą, również na ulice Kętrzyna i innych miejscowości naszego powiatu wyruszą wolontariusze z puszkami.

Na czele sztabu w Kętrzynie stoi po raz kolejny Mariusz Kirszyński, a już po raz 26. kętrzyńską Orkiestrą dyryguje [b]Janusz Mazurkiewicz. Sztab mieści [/b]się w Centrum Wolontariatu przy ul. Dworcowej 10b w Kętrzynie, w niedużym budyneczek obok dworca kolejowego. Jednak 29 stycznia całe "dowodzenie" przenosi się na Halę MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego. Tam od godz. 6.00 do 14.30 wolontariusze będą mogli pobierać puszki do kwestowania. Rozliczenia puszek będzie można dokonywać od godz. 12.00 do 18.00. - Na terenie miasta kwesta potrwa do godz. 17.00. Do godz. 20.00 będzie można jeszcze wrzucić pieniądze do puszki przed Halą MOSiR - mówi Mariusz Kirszyński. Będzie można spotkać ich nie tylko w Kętrzynie, ale też w okolicznych miejscowościach, m.in. Nakomiadach, Karolewie, Kruszewcu. - Kwestujący musi być wyposażony w puszkę i identyfikator ze zdjęciem i hologramem, a numer identyfikatora musi być zgodny z numerem puszki - przypomina Janusz Mazurkiewicz.

Wielkie granie szykuje się 29 stycznia na Hali MOSiR. Na scenie zaprezentują się lokalni artyści, a także gwiazdy - m.in. Czadomen. Najważniejszym punktem wieczoru będzie oczywiście licytacja. Sporo będzie się działo również poza sceną. Do zimnej wody tradycyjnie wskoczą Kętrzyńskie Morsy. Na terenie hali będzie można spotkać zawodników Giria Kętrzyn i Kempo Combat. Nie zabraknie stoisk z watą cukrową, a także kulinariami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. - Atrakcją może być kuchnia czeska i ukraińska. Będziemy mieli gości z Czech i Ukrainy, którzy zaprezentują nam swoje specjały - zdradza Janusz Mazurkiewicz. Na parkingu obok hali stanie krwiobus, wóz OSP Kętrzyn, Sztabowóz oraz zabytkowe i nietypowe pojazdy.

Program 31. Finału WOŚP w Kętrzynie (29.01)

11.15 - uroczyste rozpoczęcie, w którym wezmą udział burmistrz, starosta, szef sztabu, Wójt Gminy Kętrzyn
11.35 - koncert Strażackiej Orkiestry Dętej OSP z Kętrzyna
12.00 - występ słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ,,Chór Wrzos"
12.30 - występy i prezentacja przedszkoli: Akademia Przedszkolaka, Miś Uszatek, Mali Odkrywcy
13.20 - Jan Nowak i jego ,,Karolinki" z Garbna
13.40 - występ chóru ,,Złota Jesień" z Kętrzyna
14.00 - kętrzyńscy raperzy VitoBigiBoi i GruBZCWB
14.25 - prezentacja najbardziej rozgrzanych mieszkańców miasta - "Kętrzyńskie Morsy"
14.50 - program artystyczny Kętrzyńskiego Centrum Kultury
15.50 - program artystyczny Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kętrzynie
16.10 - pokaz Klubu Sportowego GIRIA
16.30 - rolki to ich sposób na życie - prezentacja klubu Blue Bear
16.50 - koncert zespołu WEŹ NIE PYTAJ
17.40 - GŁÓWNA LICYTACJA
19.15 - koncert zespołu ZARAŻENI FOLKIEM
ok. 20.20 - zakończenie programu- CZADOMAN

Swój sztab ma w tym roku gmina Barciany. Co będzie się działo w barciańskiej Hali Sportowej w dniu Finału?
13.00 - Nordic Walking
14.00 - otwarcie WOŚP 2023
14.15 - występ grupy wokalnej działającej przy GOK w Barcianach
15.00 - występ zespołu MEGI
15.30 - występ zespołu KALINKI z Garbna
16.00 - licytacje
16.30 - Zumba Kids
17.00 - Marko Densowets, ViVo, Patrycja Szatkowska (MDK Bartoszyce)
17.45 - zumba
18.15 - pokaz grupy sportowej GIRIA Kętrzyn
18.30 - licytacje
19.00 - występ Black Roses
20.00 - Światełko do Nieba, ognisko

Atrakcje towarzyszące:
- malowanie buziek
- przypinki
- przejazd wozem strażackim
- ognisko
- zjeżdżalnie
- Koła Gospodyń Wiejskich
- Drużyna Szpiku (rejestracja dawców)
- ciasta, fanty, pluszaki

W Srokowie kwesta uliczna rozpocznie się o godz. 8.30. A co będzie się działo tego dnia w sali widowiskowej?
9..00 - loteria fantowa
13.00 - występy artystyczne
- loteria fantowa
- słodka kawiarenka i niespodzianki kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich
- pokazy ratownictwa OSP
15.00 - licytacja
- Podczas 31 Finału WOŚP w Srokowie na licytacji pojawi się Voucher uprawniający do przejazdu naszym wozem bojowym, w ubraniu specjalnym, ugaszenia ogniska przy użyciu linii szybkiego natarcia oraz przepłynięciu pontonem ratowniczym (oczywiście na silniku). Zapraszamy do udziału w licytacji w Srokowie! Z Jurkiem gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej - zachęcają na Facebooku druhowie z OSP Srokowo.

W Korszach sztab działa przy Szkole Podstawowej. Na ulicach miasteczka i w okolicznych miejscowościach 29 stycznia będzie można spotkać kilkoro wolontariuszy.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3108290 30 sty 2023 23:53

    „To byłaby bardzo szlachetna akcja gdyby nie to, że większość zebranych pieniędzy trafia do fundacji Złoty Melon" należącej do p. Owsiaka... Warto zapoznać się ze szczegółami: https://www.skarbowcy.pl/blaster/extarti cle.php?show=article&article_id=22554 oraz https://www.patrzymy.pl/owsiak-zaczyna-a kcje-daj-na-wosp-dwa-razy-wiecej-zyski-p odzieli-zloty-melon/"

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. as. #3108267 29 sty 2023 23:00

    To byłaby bardzo szlachetna akcja gdyby nie to, że większość zebranych pieniędzy trafia do fundacji "Złoty Melon" należącej do p. Owsiaka... Warto zapoznać się ze szczegółami: https://www.skarbowcy.pl/blaster/extarti cle.php?show=article&article_id=22554 oraz https://www.patrzymy.pl/owsiak-zaczyna-a kcje-daj-na-wosp-dwa-razy-wiecej-zyski-p odzieli-zloty-melon/

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5