Orszak Trzech Króli przejdzie przez Karolewo

2023-01-05 12:00:00(ost. akt: 2023-01-05 10:01:58)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

6 stycznia w Święto Trzech Króli już po raz piętnasty w Polsce i za granicą Orszak Trzech Króli wyruszy do stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka.
Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą. To inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. W 2020 roku, tuż przed wybuchem pandemii, Orszak przeszedł w ponad 900 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach za granicą.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Z uwagi na pandemię przez dwa lata w powiecie kętrzyńskim nie było orszaków. Do tej pory odbywały się one w Kętrzynie, Reszlu i Karolewie. W tym roku Trzej Królowie pojawią się jedynie w Karolewie. Barwny korowód przejdzie przez tę miejscowość już po raz piąty. — To jest impreza, która integruje ludzi. Jesteśmy w kraju bardzo podzieleni, więc ważna jest każda okazja do bycia razem. W Orszak angażuje się wiele osób. Do tego trzeba pamiętać o aspekcie religijnym i kulturalnym — mówi ks. kan. Kazimierz Żuchowski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Karolewie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 nabożeństwem w kościele parafialnym.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5