Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą

2022-12-05 18:24:26(ost. akt: 2022-12-05 18:50:25)

Autor zdjęcia: archiwum W-MOSG

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 10 osób, które handlowały nielegalnymi papierosami. Mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego założył lewy biznes i rozszerzył nielegalną działalność na Warmię i Mazury, zahaczając Podlasie. Liderowi zorganizowanej grupy przestępczej grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.
Sprawa swój początek miała 7 października ubiegłego roku. Wówczas funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej u kętrzyńskiego przedsiębiorcy znaleźli wyroby tytoniowe z białoruską akcyzą oraz podrobione papierosy znanych marek. Okazało się, że „lewym biznesem” zajmuje się również kobieta. Wspólnicy z powiatu kętrzyńskiego nielegalne towary przechowywali w czterech miejscowościach. Łącznie zabezpieczono ponad 700 tys. sztuk papierosów i 56 kg krajanki o wartości 554 tys. zł.

Obrazek w tresci

Dalsze działania funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadziły 22 marca do zlikwidowania chałupniczej produkcji nielegalnych papierosów. Na zlecenie lidera grupy, wytwarzał je mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego. Funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli papierosy, pochodzące z własnej produkcji o wartości 4 tys. zł oraz ponad 50 kg krajanki tytoniowej wartej 25,5 tys. zł. Ponadto zdeponowano półprodukty do wytwarzania wyrobów tytoniowych, maszynki do nabijania gilz oraz sprężarkę.

Obrazek w tresci

Okazało się, że to nie koniec osób zamieszanych w „ciemny interes”. 28 i 29 listopada br. do sprawy zatrzymano łącznie 10 osób, w tym dwie po raz kolejny (lidera zorganizowanej grupy przestępczej i jego wspólniczkę – zatrzymania 7 października 2021 r.). 42-letni mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego, rozszerzył swoją nielegalną działalność na inne powiaty województwa warmińsko-mazurskiego, zahaczając Podlasie. Zwerbował ludzi do nabywania, wytwarzania, przewożenia i sprzedawania „lewych papierosów”. Tak utworzył zorganizowaną grupę przestępczą, na czele której stanął.

Obrazek w tresci

Lider grupy usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Ponadto 42-latek odpowie za nabywanie, przechowywanie, przewożenie, zlecanie produkcji nielegalnych papierosów i sprzedaż. Przywódca grupy naraził Skarb Państwa na straty blisko 4,8 mln zł. 47-letnia wspólniczka i 39-latek z powiatu kętrzyńskiego oraz 27-letnia kobieta z łomżyńskiego usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe osoby w wieku od 31-50 lat, mieszkańcy powiatu: kętrzyńskiego, bartoszyckiego, giżyckiego, braniewskiego oraz olsztyńskiego usłyszeli zarzuty nabywania i dalszej dystrybucji wyrobów tytoniowych bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy.

Obrazek w tresci

W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych i pojazdów ujawniono kolejne nielegalne papierosy, krajankę tytoniową oraz próbki papierosów rożnych marek. Zabezpieczono na poczet przyszłych kar 57 500 zł, 635 euro i 3 pojazdy o wartości 122 000 zł.

Obrazek w tresci

Na wniosek Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kętrzynie wobec 2 zatrzymanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Kolejni mają dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Ponadto prokurator zarządził poręczenie majątkowe wobec dwóch osób w kwocie 20 000 zł.

Obrazek w tresci

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi im do 5 lat pozbawienia wolności, a za produkcję i handel lewymi papierosami wysoka kara grzywny.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5