Hubertus w Kątach miał cel charytatywny

2022-11-22 08:00:00(ost. akt: 2022-11-22 09:39:18)

Autor zdjęcia: archiwum Organizatora

Jak co roku w tym jesiennym okresie w Kątach spotkali się pasjonaci koni i jeździectwa. Okazją była 13. edycja tradycyjnego Hubertusa. Atrakcji jak zwykle nie brakowało. Wydarzeniu przyświecał również cel charytatywny.
Agnieszka Waraksa wraz ze wspierającą ją ekipą już od 2010 roku podtrzymuje tradycję hubertusowego święta w tej podsrokowskiej miejscowości. Jest to jedno z najstarszych i nielicznych tego typu wydarzeń w województwie warmińsko-mazurskim.

W tym roku pasjonaci koni spotkali się już po raz 13. I nie była to pechowa edycja. Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. Atrakcji jak zwykle nie brakowało. Uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w gonitwie za lisem, szukaniu lisa, mini gonitwach na padoku, konno-rowerowo-biegowej sztafecie oraz konkurencjach sprawnościowych. Tradycją stały się już wzbudzające wiele emocji przebieranki. Dzieci na koniach występowały w różnorodnych strojach - od czarownicy, przez stracha na wróble, po jednego z Wojowniczych Żółwi Ninja. Zwycięzcy wszystkich konkurencji otrzymali symboliczne puchary, medale i nagrody. - Mega zabawa, super atmosfera na miejscu i piękny dzień w najlepszej ekipie, dzięki której mam szansę rozwijać swojego "świra" - podzieliła się wrażeniami jedna z uczestniczek.

Obrazek w tresci

Odbył się również kiermasz z którego dochód trafi na wsparcie leczenia i rehabilitacji Marioli Waraksy. Zebrano 2629,14 zł. - Serdecznie dziękuję wszystkim za wsparcie - mówi Agnieszka Waraksa. - Mama jest już w domu, ale wciąż wymaga rehabilitacji.

Niedawno minęły dwa lata od momentu, kiedy pani Mariola doznała wylewu, a jej córki rozpoczęły walkę o jej życie. Pani Mariola jest dobrze znana uczestnikom Hubertusa w Kątach. Przez lata wspierała tę imprezę, przygotowując m.in. kultowy już bigos.

Tradycja Hubertusa sięga połowy XV wieku. W Polsce pojawiła się pojawiła się w XVIII wieku wraz z królami z dynastii Sasów. W okresie II Rzeczypospolitej pierwszego Hubertusa zorganizował w 1930 roku w Spale prezydent Ignacy Mościcki. Według kalendarza święto wypada 3 listopada, jednak z uwagi na dużą ilość okazjonalnych wydarzeń obchody Hubertusa są organizowane w okresie od połowy października do połowy listopada. Święty Hubert według tradycji jest patronem myśliwych, leśników i jeźdźców. Obchody święta mają zapewnić jeźdźcom dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

Wojciech Caruk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5