15-lecie strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie

2022-10-03 13:46:15(ost. akt: 2022-10-03 13:59:29)

Autor zdjęcia: archiwum W-MOSG

Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Kętrzynie został powołany na podstawie "Rozporządzenia MSWiA z dnia 27 września 2007 r. w sprawie utworzenia Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie".
Przez 15 lat zmieniło się wiele. Powstały nowe sale mieszkalne, nowoczesne siłownie - plenerowa i wewnętrzna, biblioteka, plac zabaw dla dzieci, boisko do gry w piłkę siatkową. Zakupy, remonty, dostosowanie pomieszczeń do aktualnych potrzeb cudzoziemców realizowane były przede wszystkim ze środków unijnych. W ramach funduszy doposażono ośrodek: w wolnostojące i naścienne dystrybutory wody, klimatyzatory, maszyny szorująco-zbierające, medyczne szafy chłodnicze, pralki i suszarki przemysłowe, kabinę dla palących, sprzęt sportowy, zabawki. Ponadto Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Kętrzynie posiada pomieszczenia dla osób niepełnosprawnych oraz samochód przystosowany do przewożenia cudzoziemców z niepełnosprawnością.

Obrazek w tresci

Do kętrzyńskiego ośrodka kierowane są wyłącznie rodziny, samotne kobiety. Jako jedyny ośrodek w Polsce kętrzyńska placówka przyjmuje małoletnich bez opieki.

Przez okres 15 lat kętrzyński ośrodek przyjął blisko 4 tys. cudzoziemców. - W tym czasie były śluby, narodziny i nowe znajomości - mówi mjr SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. - W trakcie pobytu młodzi podopieczni uczestniczą w zajęciach szkolnych. Przebywający w ośrodku podczas dodatkowych zajęć chętnie opowiadają o swoich ojczyznach. Poznają religie, obyczaje i kulturę innych krajów - dodaje.

Obrazek w tresci


W Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie organizowane są przedsięwzięcia, np. z okazji dnia dziecka, dnia babci i dziadka, dnia teatru, tańca, muzyki i sportu. Ponadto odbywają się eventy wiosenne, letnie, jesienne, czy zimowe, które współfinansowane są z funduszy unijnych. - Oprócz zabaw, słodkich poczęstunków młodzi podopieczni w trakcie zajęć tworzą prawdziwe dzieła sztuki - dodaje Aleksandrowicz.

Obrazek w tresci

Obecnie w kętrzyńskim ośrodku przebywają 53 osoby. Umieszczeni pochodzą m.in. z takich krajów jak: Afganistan, Algieria, Indie, Irak, Iran, Kongo, Maroko, Mołdawia, Syria, Tadżykistan i Turcja. Mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę socjalną, medyczną, stomatologiczną i psychologiczną.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5