Uczniowie z Nakomiad podróżowali szlakiem miejscowych pałaców i zamków

2022-06-19 09:34:19(ost. akt: 2022-06-19 09:57:08)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

W poniedziałek 13 czerwca uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Nakomiadach udali się na wycieczkę szlakiem miejscowych pałaców i dworów.
Pierwszą atrakcją było zwiedzanie neogotyckiego folwarku w Warnikajmach. Juliusz von Braun, właściciel posiadłości, rozpoczął budowę kompleksu zabudowań folwarcznych na początku XX w., według projektu Paula Englera. Zgodnie z życzeniem posesjonatów zabudowania majątku miały być wzorowane na średniowiecznej architekturze zakonnej. I tak też się stało.

Obrazek w tresci

Zespół był jednym z ciekawszych kompleksowych rozwiązań architektury wiejskiej tego okresu w Prusach. Już przez współczesnych nazywany był „małym Malborkiem”.

Kolejnym zabytkiem odwiedzonym przez wychowanków był pałac w Drogoszach. Wybudowany w latach 1710–1714, jako siedziba pruskiego rodu szlacheckiego von Dönhoff. Ukończona barokowa budowla była bardzo imponująca i stała się jedną z największych w całych Prusach Wschodnich. Pełniła również funkcję tzw. pałacu królewskiego, gdzie podróżujący monarchowie mogli bezpiecznie i wygodnie się zatrzymać. Zgodnie z ówczesną modą pałac zbudowano jako odzwierciedlenie liczb zawartych w roku. Miał więc 7 biegów schodów, 52 pokoje, 365 okien i 12 kominków. W prawym skrzydle budowli znajdowały się apartamenty dla przybyłych gości oraz teatr. Za pałacem usytuowany był park, bogaty w elementy małej ogrodowej architektury jak mostki czy kładki. Znajdowały się w nim także liczne stawy.

Obrazek w tresci

Ostatnim punktem wycieczki był zamek krzyżacki w Barcianach, którego budowę rozpoczęto w drugiej połowie XIV w. Jest on przykładem militarnej architektury zakonu krzyżackiego i jednym z najlepiej zachowanych zamków konwentualnych.

W zamierzchłe czasy zabrał uczniów znany etnograf, dokumentalista i historyk Tadeusz Korowaj. Wyjazd zorganizował nauczyciel historii Piotr Kacprzycki.

Andrzej Sydor


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5