Poznawali historię Kętrzyna

2022-06-05 14:00:00(ost. akt: 2022-06-05 10:15:00)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nakomiadach kontynuują poznawanie lokalnej historii. Tym razem zwiedzili Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą historię miasta
Obejmowała ona okres od panowania na tym terenie pruskiego plemienia Bartów, poprzez osadnictwo organizowane przez zakon krzyżacki, budowę strażnicy, lokację miasta, przynależność do Prus Zakonnych, Prus Książęcych, Królestwa Prus aż do czasów współczesnych.

Wychowankowie dowiedzieli się, że w połowie XVII wieku Rastenburg był trzecim najbogatszym miastem Prus, za Królewcem i Kłajpedą. Niestety nie ominęły go groźne epidemie czy liczne pożary, które doprowadziły do znaczących zmian w zabudowie. W okresie wojen napoleońskich w Rastenburgu stacjonował z dywizją poznańską Jan Henryk Dąbrowski. Dalszy rozwój przyniósł wiek XIX, w 1818 mieściła się tutaj siedziba władz powiatowych a w drugiej połowie stulecia miasto zyskało połączenia kolejowe z Królewcem, Węgorzewem i Rynem.  

Druga wojna światowa przyniosła zniszczenia, częściowo w czasie bombardowań w 1942, a przede wszystkim w 1945 roku, kiedy to zabudowa staromiejska miasta została spalona przez żołnierzy Armii Czerwonej. 7 maja 1946 przyjęto dla miasta nazwę Kętrzyn dla uczczenia wybitnego absolwenta gimnazjum, historyka Wojciecha Kętrzyńskiego.

Oprócz wspomnianej prezentacji uczniowie mieli okazję zapoznać się z wystawą czasową dotyczącą historii higieny. Obejrzeli liczne eksponaty – grzebienie, szczoteczki do zębów, nożyce, pędzle do golenia, przyborniki na kosmetyki, fiolki i narzędzia chirurgiczne. Dowiedzieli się o nietypowych, dla ludzi współczesnych, zwyczajach i praktykach. Wizyta w muzeum była finalizacją projektu ,,Poznajmy swoją małą ojczyznę”, który był realizowany w tym roku szkolnym.

W zamierzchłe czasy zabrał uczniów edukator i przewodnik Jakub Każanowicz. Wyjazd do muzeum zorganizowała Justyna Gregorczyk.

Andrzej Sydor


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5