Dzień Otwarty w reszelskim Zespole Szkół

2022-04-13 08:00:00(ost. akt: 2022-04-13 09:13:26)

Autor zdjęcia: archiwum ZS Reszel

Wiosenna energia i optymizm na dobre rozgościły się w naszych progach. 31 marca Zespół Szkół w Reszlu otworzył swoje podwoje, aby ci, którzy szukają odpowiedzi na pytanie „Dokąd do szkoły średniej?”, mogli poznać atuty i zasoby placówki.
Od września nadchodzącego roku szkolnego 2022/23 czekają na przyszłych pierwszoklasistów: liceum ogólnokształcące (klasa pożarnicza z elementami ratownictwa medycznego), Branżowa Szkoła I Stopnia (klasy: wielozawodowa i stolarska), oraz klasy Technikum: Informatyczne (e-sport), Grafiki i Poligrafii Cyfrowej, Technologii Drewna, Architektury Krajobrazu oraz Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej. Szeroka oferta jest dowodem na to, iż każdy znajdzie coś dla siebie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami.

Tuż po godz. 9.00 gości ze szkół podstawowych powitali ich starsi koledzy – młodzież Zespołu Szkół na czele z przewodniczącą SU – Anastasią Scheiba, którzy oprowadzili grupy po terenie szkoły oraz salach w budynku głównym. W przygotowanych pracowniach zaprezentowali się uczniowie, o specyfice poszczególnych kierunków słów kilka powiedzieli także nauczyciele.

Przedstawiciele klas III i I pożarniczej zapoznali młodzież z podstawowymi zasadami zachowania podczas udzielania pomocy poszkodowanemu. Zaprezentowano między innymi prawidłową pozycję bezpieczną, zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (prawidłowe uciskanie klatki piersiowej), unieruchomienie uszkodzonych kończyn oraz umieszczanie poszkodowanego na desce ortopedycznej.

Ósmoklasiści mogli przekonać się, jak wyglądają typowe zajęcia w technikum informatycznym. Każdy chętny miał okazję zrobić sobie „test na informatyka” i sprawdzić swoje umiejętności. Gospodarze opowiedzieli o tym, czym zajmuje się uczeń na tym kierunku oraz wskazali możliwości dalszego rozwoju po ukończeniu technikum informatycznego. Przedstawiono ofertę dodatkowych zajęć pozalekcyjnych z programowania w języku Python oraz zajęć z robotyki.

Warsztaty Szkolne, które na co dzień kształcą przyszłych stolarzy oraz techników technologii drewna, także pokazały przybyłym grupom swoje możliwości. Podczas gdy w jednej z hal zwiedzający otrzymywali wyczerpujące informacje dotyczące kierunku technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, w halach tuż obok każdy chętny (a było ich naprawdę wielu) mógł sprawdzić się w roli stolarza amatora. Wkrętarki, szlifierki i inne elektronarzędzia renomowanej firmy FESTOOL testowano wspólnie na wszystkie możliwe sposoby. I bez trudu można było dostrzec, że nasze warsztaty dbają o wszechstronny rozwój przyszłych stolarzy: od deski do gotowego mebla, od obróbki ręcznej po obrabiarki CNC. Na pytanie „Czy warto być stolarzem?” nauczyciel przedmiotów zawodowych Robert Mieszkowski odpowiada: „Warto! Warto uczyć się stolarstwa w ZS w Reszlu.”

Przedstawiciele Technikum Architektury Krajobrazu pod okiem Moniki Małeckiej przeprowadzili doświadczenia z glebą, badając jej kwasowość, oraz przygotowując bionawozy, które każdy może wykonać samemu w domu z odpadów, m.in. nawóz ze skórki i miąższu banana, ze skorupek jajek, nawóz drożdżowy i nawóz z kawy oraz herbaty. Filip - uczeń klasy I TAK przygotował pokaz barwienia kwiatów tulipana w różnych kolorach, co wywołało duży zachwyt gości. Uczennice tej samej klasy - Iza i Julia - szkicowały martwą naturę oraz prezentowały najpotrzebniejsze przybory rysunkowe i artystyczne, które przydadzą się przyszłym architektom krajobrazu. Uczennice kl. II TAK – Patrycja, Asia i Małgosia - i przygotowały prezentację na temat kierunku. Przeprowadziły także konkurs „Postaw na milion” dotyczący wiedzy o roślinach i architekturze krajobrazu, wykorzystując zabawne odpowiedzi. Każdy chętny uczeń mógł posadzić wybrane gatunki rozsady kwiatu domowego - kalanche i zabrać jako pamiątkę ze sobą.

Uczniowie klasy grafiki i poligrafii cyfrowej postanowili uwiecznić chwilę. Na pamiątkę odwiedzin, każdy chętny gość mógł zapozować do zdjęcia, które następnie zostało obrobione cyfrowo. Przybyli goście spotkali się z kolegami z klasy pierwszej, którzy opowiedzieli o swoim kierunku oraz wrażeniach związanych z codziennością w szkole.
Internat szkolny także otworzył swoje drzwi dla zwiedzających. Jego mieszkańcy – Kamil i Bartek - oprowadzili gości po wnętrzach, opowiedzieli o zasadach obowiązujących w internacie oraz jego codziennym życiu.

Julita Woźniakowska2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5