Cmentarze opowiadają historię regionu

2022-02-10 17:00:00(ost. akt: 2022-02-10 13:59:04)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Ukazała się publikacja dotycząca zabytkowych cmentarzy. To już trzecia pozycja z cyklu "Dziedzictwo kulturowe powiatu kętrzyńskiego" autorstwa Tadeusza Korowaja. Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego ma już jednak kolejne plany.
Album "Zabytkowe cmentarze - przeszłość na mogiłach zapisana" miał swoją prapremierę 29 stycznia. - Cmentarz to osobliwe miejsce pamięci, ale też łączenia świata żywych i umarłych - powiedział otwierający spotkanie starosta Michał Kochanowski. - Kultura jest jednym z czynników narodowo twórczych. A w polskiej kulturze śmierć i cmentarze pełnią bardzo ważną funkcję. Od Biblii i Grobu Pańskiego, przez "Treny" Kochanowskiego po "Elegię o chłopcu polskim" i nasze narodowe nekropolie - podkreślił.

- Trudno mi wyrazić, jak bardzo się cieszę z wydania tego albumu - zabrał głos ks. Paweł Hause, biskup Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego. - Prace nad tym albumem trwały ponad ćwierć wieku. Tyle musieliśmy czekać, żeby ta historia została odpowiednio wyartykułowana. Nieważne jakiego wyznania są ci, którzy na tych cmentarzach spoczywają. Oni nie powinni być zapomniani. Miejsce spoczynku umarłych jest ziemią świętą. Cmentarze opowiadają historię regionu, również na tle tragicznych zawirowań - dodał.

Omówienia publikacji dokonał Jerzy Kalicki, konserwator zabytków, były pracownik Ministerstwa Kultury i wieloletni dyrektor Muzeum w Koszalinie. - To wyjątkowe wydawnictwo. Minęło już wiele lat od czasu, kiedy zmieniła się przynależność tych ziem. Miejsca dawnych pochówków uległy zniszczeniu i zapomnieniu. Cmentarz to jedno z najważniejszych źródeł dokumentacji do badań historycznych czy socjologicznych. Odpowiada na wiele pytań badaczy. Taka dokumentacja pozostanie dla kolejnych pokoleń - stwierdził.

Pierwsza publikacja z cyklu "Dziedzictwo kulturowe powiatu kętrzyńskiego" była poświęcona zabytkom sakralnym, druga dworom i pałacom. Teraz przyszedł czas na cmentarze. A co będzie dalej? - W przyszłym roku chciałbym wydać album traktujący o zabytkach infrastruktury przemysłowej - zdradza Tadeusz Korowaj.

Już w najbliższą sobotę, 12 lutego o godz. 10.00 w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Powiatu Kętrzyńskiego przy ul. Pocztowej 11 o wydawnictwie opowie sam autor.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5