Orkiestra ponownie rozgrzeje serca

2022-01-28 17:00:00(ost. akt: 2022-01-28 09:48:05)
W 2021 roku kętrzyński Sztab zebrał ponad 109 tys. złotych

W 2021 roku kętrzyński Sztab zebrał ponad 109 tys. złotych

Autor zdjęcia: Justyna Drozd

W najbliższą niedzielę, 30 stycznia w na ulicach polskich (i nie tylko) miast, miasteczek i wsi zaroi się od wolontariuszy z puszkami i czerwonymi serduszkami. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra również w powiecie kętrzyńskim.
Na "naszym" terenie oficjalnie zarejestrowano dwa sztaby 30. Finału - w Kętrzynie i Srokowie. Tym razem społecznicy będą kwestować dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Jak będzie wyglądał styczniowy Finał? 30 stycznia, podobnie jak w całej Polsce i za granicą, również na ulice Kętrzyna i innych miejscowości naszego powiatu wyruszą wolontariusze z puszkami.

Dwanaście miesięcy temu sztab w Kętrzynie zebrał 109 098,13 zł. W tym roku kętrzyńskim w Sztabie zarejestrowanych jest ponad 100 puszek kwestarskich, co oznacza, że w całej akcji weźmie udział ponad 300 wolontariuszy. Od połowy grudnia funkcjonuje również 100 tzw. puszek stacjonarnych, które można znaleźć na terenie wielu sklepów, firm i zakładów usługowych w m.in. Kętrzynie, Reszlu, Garbnie, Węgorzewie, Szczytnie, a nawet Olsztynie i Ełku.

Na czele Sztabu stanął w tym roku ponownie Mariusz Kirszyński, jednak w ekipie nie mogło zabraknąć Janusza Mazurkiewicza, który już po raz 25. dyryguje Orkiestrą w naszym mieście. Sztab mieści się w Centrum Wolontariatu przy ul. Dworcowej 10b w Kętrzynie, w niedużym budyneczku obok dworca kolejowego. Jednak 30 stycznia całe "dowodzenie" przenosi się na Halę MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego. Tam od godz. 6.00 do 14.30 wolontariusze będą mogli pobierać puszki do kwestowania. Rozliczenia puszek będzie można dokonywać od godz. 12.00 do 18.00. - Na terenie miasta kwesta potrwa do godz. 17.00. Do godz. 20.00 będzie można jeszcze wrzucić pieniądze do puszki przed Halą MOSiR - mówi Mariusz Kirszyński. Będzie można spotkać ich nie tylko w Kętrzynie, ale też w okolicznych miejscowościach, m.in. Nakomiadach, Karolewie, Kruszewcu oraz na terenie gminy Barciany i gminy Korsze. - Kwestujący musi być wyposażony w puszkę i identyfikator ze zdjęciem i hologramem, a numer identyfikatora musi być zgodny z numerem puszki - przypomina Janusz Mazurkiewicz.

Po rocznej przerwie wracają występy na żywo. - Niestety przez niepewną sytuację dotyczącą covidowych obostrzeń jesteśmy zmuszeni scenę rozstawić na parkingu przy Hali MOSiR. W środku będą funkcjonowały jedynie stoiska, motocykle, rolkarze oraz Festyn Sportowy - mówi Mariusz Kirszyński. Na scenie od. godz. 11.30 będą prezentować się lokalni artyści, m.in. Dominika Siwek, chór "Wrzos" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzieci z kętrzyńskich szkół, Paweł Brzoza. Ważnym elementem jak co roku będzie licytacja, która odbędzie się ok. godz. 18.00. Wśród przekazanych do tej pory przedmiotów można znaleźć m.in. gadżety WOŚP, płyty z autografami od Wojciecha Hoffmana (z zespołu Turbo), Grzegorza Kupczyka (byłego wokalisty Turbo) czy Pawła Małaszyńskiego i zespołu Cochise, zdjęcia z podpisami Kasi Kowalskiej, egzemplarz Konstytucji RP z podpisem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Burmistrz Ryszard Niedziółka przekazał ekskluzywną wędkę, a jego zastępca Maciej Wróbel piłkę do koszykówki z autografem m.in. Marcina Gortata. Prawdziwą gratką może być ekskluzywny nożyk do otwierania listów oraz ciężarek biurowy do papieru prosto z biurka prezydenta USA George'a W. Busha. Po zakończeniu licytacji na scenie wystąpi wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej - Paweł Tur, znany z zespołu Centrala 57. Pozostałe atrakcje, to m.in. przejazdy samochodem rajdowym z Szakal Rally Team, Sztabowóz, wystawa motocykli i zabytkowych pojazdów, pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu OSP Barciany, kąpiel morsów.

Wcześniej, bo 29 stycznia odbędzie się po raz trzeci Kętrzyński Bieg "Policz się z cukrzycą - biegnij z sercem". Hasło przewodnie biegu wspiera jeden z całorocznych programów medycznych prowadzonych przez WOŚP - Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. W Kętrzynie może pobiec każdy chętny, wrzucając wcześniej pieniążki do puszki. - Spotykamy się o godz. 9.00 na ul. Szpitalnej. Dzieci i młodzież do 15 roku życia biegną 1 km, a starsi 5 km wokół jeziorka. Tu nie biegniemy na czas. Liczy się idea, a nie wyścigi. Dlatego nie będziemy mierzyli czasu. Każdy uczestnik otrzyma jedyny w swoim rodzaju medal - zachęca Janusz Mazurkiewicz.

Gmina Korsze w tym roku przyłączyła się do kętrzyńskiego sztabu. Na ulicach miasteczka i w okolicznych miejscowościach będzie można spotkać kilkoro wolontariuszy. Gmina Barciany również po raz kolejny gra z Kętrzynem. Gminny Ośrodek Kultury przygotował jednak kilka atrakcji. O godz. 10.30 spod hali sportowej wyruszy rajd nordic walking. Główna impreza rozpocznie się w hali o godz. 12.00. Wystąpią m.in. zespół Czarny Ortalion, Michał Lampart i Piotr Stanulewicz. W programie są również m.in. pokazu uczniów liceum mundurowego "Fenix", pokaz OSP, konkurencje sportowe, zumba, zjeżdżalnie, loteria, kiermasz ciast, malowanie buziek i licytacje.

Drugi sztab w naszym powiecie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Srokowie. W "stolicy" gminy kwestujący z puszkami pojawią się już o godz. 8.30, w Bajorach przy cerkwi o 8.30, o godz. 11.00 przy sklepach w Jegławkach i Leśniewie oraz przy blokach w Solance, o 11.40 przy sklepie w Sińcu, o 12.00 przy sklepie w Kosakowie, a o 12.10 przy plaży w Silcu. Od godz. 9.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury będzie trwała loteria fantowa, a od godz. 13.00 rozpoczną się występy zespołów artystycznych. W programie również m.in.: słodka kawiarenka, ciepła strawa, pokazy ratownictwa medycznego. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku srokowski sztab zebrał prawie 10 tysięcy złotych.

W Reszlu 30 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury o godz. 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Cellofuny.

Wojciech Caruk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5