Zimowe Ptakoliczenie w Srokowie

2022-01-25 08:06:08(ost. akt: 2022-01-25 09:00:04)

Autor zdjęcia: Beata Beyer

Koniec stycznia to czas na coroczne Zimowe Ptakoliczenie. Jest to ogólnopolska akcja liczenia dzikich ptaków zimujących w pobliżu człowieka. W Srokowie takie liczenie mieliśmy w sobotę 22 stycznia br.
O godz.12 spora grupa chętnych uczniów z klas II-VIII ze Szkoły Podstawowej w Srokowie zebrała się przy szkole. Dowiedzieliśmy się, na jakie ptaki mamy szanse i jak obserwować, by ptaków nie spłoszyć. Ruszyliśmy trasą – ul. Szkolna, koło kościoła, ul. Traugutta, ul. Leśna, koło straży pożarnej, ul. Węgorzewska, Plac Rynkowy. Pogoda była piękna – niebieskie niebo, lekki mróz i dużo śniegu. Obserwacje ptaków trwały 1,5 godziny. Wszyscy uczniowie wykazali się większą lub mniejszą, ale jednak znajomością ptaków, obserwowali je chętnie przez lornetki. Było też trochę zabawy na śniegu.

Oto gatunki ptaków widziane przez nas w Srokowie:
– wróbel domowy, mazurek, bogatka, modraszka, sierpówka, kwiczoł, zięba, kos, sroka, gawron, kawka, gołąb miejski, trznadel, gil.

Wszyscy uczniowie otrzymali na pamiątkę „ptasie” gadżety oraz pochwałę za chęci. Mam nadzieję, że ten zimowy spacer i obserwacja ptaków wszystkim uczestnikom dostarczyły i wiedzy, i radości.

Beata Beyer


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: cc

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5