Karol Zalewski wśród Najlepszych Sportowców Polski 2021

2022-01-15 12:00:00(ost. akt: 2022-01-15 15:51:12)
Karol Zalewski (drugi od lewej) ponownie dał reszelanom powody do dumy

Karol Zalewski (drugi od lewej) ponownie dał reszelanom powody do dumy

Autor zdjęcia: źródło: FB Karol Zalewski

W sobotę, 8 stycznia poznaliśmy Najlepszych Sportowców Polski w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Jednym z kandydatów był pochodzący z Reszla sprinter, złoty medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio - Karol Zalewski.
W tym roku wśród grona nominowanych znalazła się sztafeta mieszana 4x400 metrów, która na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich wywalczyła złoty medal, wyprzedzając m.in. faworyzowane reprezentacje Dominikany i USA. W jej skład wchodzi pochodzący z Reszla biegacz Karol Zalewski, który pobiegł w olimpijskim finale. Partnerują mu: Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik.

Team znalazły się w pierwszej dwudziestce dzięki głosom oddanym przez czytelników "Przeglądu Sportowego". 8 stycznia podczas uroczystej Gali Mistrzów Sportu, którą mogliśmy śledzić na antenie Polsatu i Polsatu Sport, w głosowaniu sms-owym, wyłoniono TOP 10. Kiedy była mistrzyni sportów walki Joanna Jędrzejczyk i sztangista Szymon Kołecki, dwukrotny medalista olimpijski wnieśli na scenę trzy statuetki, aby wręczyć je laureatom siódmego miejsca, wielu kibiców zastanawiało się o jakie trio chodzi. Okazało się jednak, że nie chodziło o troje sportowców. Po prostu niełatwo było by im wnieść we dwójkę aż siedem statuetek. - Po obejrzeniu występu tej ekipy moja córka powiedziała do mojej żony: "Mamo, ja chcę od jutra trenować tę dyscyplinę sportu". I od pięciu miesięcy trenuje. Są inspiracją dla wielu młodych ludzi i myślę, że będą dla pokoleń, a wystartowali w Tokio fantastycznie - rozpoczął Szymon Kołecki. - Siódme miejsce w 87. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski 2021 roku zajmuje sztafeta mieszana 4x400 metrów - ogłosiła oficjalnie werdykt Joanna Jędrzejczyk.

Na scenie stawiła się większość naszej sztafety. Niestety do pełni szczęścia zabrakło widoku samego Karola Zalewskiego. W imieniu całej ekipy głos zabrał Kajetan Duszyński. - Cieszę się, że stoimy tu niemal całą drużyną. To jest coś nieprawdopodobnego, żeby złapać nas w jednym miejscu i czasie. Dziękuję przede wszystkim kibicom, bo to dzięki nim stoimy na tej scenie. Doceniamy wasze wsparcie i to, że kochacie naszą dyscyplinę. Spotykamy teraz wręcz fanatyków sportu, którzy śledzą nas na mitingach. To naprawdę miłe uczucie. Widać, jak ta polska lekkoatletyka przeżywa renesans. Na zawodach jest coraz więcej ludzi i naprawdę świetnie to wygląda. Kibicujcie nam dalej - powiedział biegacz, dziękując w dalszej kolejności trenerom, sponsorom, wszystkim ludziom związanym ze sportem i rodzinom..

Przypomnijmy, że to olimpijskie złoto nie jedyny sukces Karola Zalewskiego w 2021 roku. W lutym w Toruniu stanął na najwyższym podium 65. Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkoatletyce. W biegu na 400 metrów zdobył pierwsze miejsce i złoty medal. Na Igrzyskach Olimpijskich razem z męską sztafetą 4x400 metrów zajął 5. miejsce. Po powrocie z Tokio został odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Warto też pamiętać, że wciąż aktualny jest halowy rekord świata sztafety męskiej 4x400 metrów, który Karol ustanowił w 2018 roku w Birmingham razem z Rafałem Omelko, Łukaszem Krawczukiem i Jakubem Krzewiną.

Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski to najstarsza tego typu akcja w kraju. Pierwsza edycja odbyła się w 1926 roku, a jego zwycięzcą był Wacław Kuchar. Do tej pory rekordzistką w ilości zdobytych tytułów jest Justyna Kowalczyk, która Najpopularniejszym Sportowcem Polski była pięciokrotnie. Cztery razy ten tytuł zdobyli: Stanisława Walasiewicz, Irena Szewińska i Adam Małysz. Trzykrotnie plebiscyt wygrywała Otylia Jędrzejczak. Zwycięzcą 87. plebiscytu został Robert Lewandowski wyprzedzając na podium kolejno Anitę Włodarczyk i żużlowca Bartosza Zmarzlika.

Najlepsza dziesiątka 87. Plebiscytu "Przeglądu Sportowego"

10. Tadeusz Michalik (zapasy)
9. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)
7. Sztafeta mieszana 4x400 metrów: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik (lekkoatletyka)
6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)
3. Bartosz Zmarzlik (żużel)
2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
1. Robert Lewandowski (piłka nożna)

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5