W Nakomiadach poznawali swoją małą ojczyznę

2021-11-11 09:46:36(ost. akt: 2021-11-13 08:56:10)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

Każdy z nas ma swoją małą ojczyznę. To wieś, dzielnica, miasto bądź region kraju, gdzie człowiek się urodził, wychował lub gdzie obecnie żyje.
Każda mała ojczyzna ma swoją historię. I właśnie o dziejach naszego regionu, a dokładnie o historii powiatu kętrzyńskiego opowiadał na spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej w Nakomiadach etnograf, dokumentalista i historyk Tadeusz Korowaj. Autor licznych artykułów, publikacji i twórca archiwum cyfrowego powiatu kętrzyńskiego.

Podróż w czasie rozpoczął od pojawienia się plemion pruskich na terytorium dzisiejszej Warmii i Mazur. Szczególną uwagę zwrócił na obszar plemiennej Barcji. Jak podkreślił historyk, o obecności Bartów na naszym terenie świadczą nazwy miejscowości. Pozostawili oni po sobie kamienne idole antropomorficzne. Potwierdzają to także źródła archeologiczne w postaci cmentarzysk i grodzisk pruskich.

Materiał z cmentarzysk pozwolił wejrzeć w obyczajowość Prusów, którzy za pogańskim zwyczajem kremowali ciała bliskich. Natomiast do grobów składali dary, w celu odpowiedniego wyprawienia ich w zaświaty. Dużym zaskoczeniem dla uczniów okazał się, okrutny z dzisiejszego punktu widzenia, rytuał składania do grobów koni wraz ze zmarłymi. Miał on oparcie w wierzeniach Bałtów, w których koń pełnił funkcję przewodnika zmarłych.

Podczas prezentacji wychowankowie zadawali wiele pytań dotyczących ich rodzinnych miejscowości. Mieli również okazję wykazać się swoją wiedzą historyczną.

Wykład Tadeusza Korowaja otwiera cykl spotkań z młodzieżą dotyczących dziejów Kętrzyna i okolic.

Andrzej Sydor

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5