75 lat kętrzyńskiego harcerstwa [GALERIA]

2021-10-09 14:00:00 (ost. akt: 2021-10-08 22:40:50)
Na spotkaniu pojawili się harcerze - seniorzy, którzy tworzyli historię hufca

Na spotkaniu pojawili się harcerze - seniorzy, którzy tworzyli historię hufca

Autor zdjęcia: Łukasz Jowsa / ZHP Kętrzyn

Ruch harcerski na ziemi kętrzyńskiej działa już 75 lat. Z tej okazji pod koniec września odbyły się rocznicowe uroczystości. Była to okazja do wspomnień, wyróżnień i podziękowań. Na uroczystym spotkaniu pojawili się też harcerze - seniorzy.
Obchody rozpoczęto 24 września rajdem pieszym drużyn harcerskich. Dzień później w kościele św. Katarzyny w Kętrzynie odbyła się msza święta, po której zaproszeni goście spotkali się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego. W spotkaniu wzięli udział m.in. poseł Sejmu RP Wojciech Kossakowski, który współpracuje z kętrzyńskim Hufcem ZHP przy organizacji pomocy humanitarnej dla Polaków w Mołdawii. Obecni byli również: hm. Maciej Micielski - Komendant Chorągwi ZHP w Olsztynie, Joanna Glezman Pełnomocnik Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego ds. organizacji pozarządowych, Michał Kochanowski - starosta kętrzyński, Krzysztof Hećman - były wieloletni burmistrz Kętrzyna, obecnie wiceburmistrz Bartoszyc, hm. Barbara Panek – Strzałkowska - wieloletnia komendant Hufca Mrągowo, hm. Krzysztof Kowalski - wieloletni komendant Hufca Biskupiec Reszelski oraz hm. Marcin Krół komendant Hufca Działdowo.

Wśród zgromadzonych nie zabrakło też harcerzy. Patrząc na twarze obecnych na sali osób łatwo można było znaleźć dowód na to, że harcerskie idee łączyły i wciąż łączą pokolenia. Dowodem była obecność nie tylko młodych harcerzy ale też weteranów pokroju Kazimierza Kapli czy Władysława Kordeli - byłych komendantów kętrzyńskiego hufca. Zresztą obecny komendant nie krył, że jubileusz jest dla niego ogromnym przeżyciem. - Mam zaszczyt być gospodarzem w Roku Jubileuszowym i przyznam, że jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i wyjątkowe przeżycie. Jubileusz jest bowiem najlepszą okazją do przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach, o współtworzących świadectwo, którego zostaliśmy spadkobiercami - powiedział witając gości harcmistrz Stanisław Iwaniuk.

Tych wspomnień i chwil wzruszeń nie brakowało. Przypomniano m.in. sylwetkę Jerzego Sulatyckiego - kętrzyńskiego harcerza, później marynarza, skazanego przez komunistyczne władze na karę śmierci i rozstrzelanego w 1952 roku. Pamiętano też o tych żyjących. Medal Wdzięczności ZHP odebrała płk SG Iwona Łatunowicz z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej medalem za zasługi dla chorągwi w stopniu złotym odznaczył hm Dagmarę Iwaniuk, a w stopniu brązowym hm. Darię Oryńczak. Medale okolicznościowe otrzymali zaproszeni goście, instruktorzy, przedstawiciele organizacji samorządowych i pozarządowych. - Szczególne podziękowania kieruję do komendantów, instruktorów i was drodzy harcerze, którzy tworzyli i nadal tworzą historię harcerstwa. Którzy niezwykłą postawą, zaangażowaniem, twórczym talentem i wspólnymi działaniami dla dobra innych, przyczyniają się do jej sukcesów - powiedział w swoim wystąpieniu Stanisław Iwaniuk. Jan Koszczyc, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału w Kętrzynie wyróżnił związkowymi odznaczeniami również młodych i aktywnych harcerzy: Natalię Machnacz, Wiktorię Babińską, Weronikę Chlewińską, Kacpra Łabaja, Patryka Bućko, Dominika Marszałka i Kacpra Kozika.

Aktualnie Hufiec ZHP Kętrzyn zrzesza ok. 200 harcerzy, działających nie tylko w poszczególnych drużynach, ale również w Klubie Żeglarskim "Raksa". Z okazji jubileuszy młodzi skauci m.in. odwiedzili schronisko dla zwierząt w Pudwągach i wzięli udział w akcji sprzątania grobów na kętrzyńskim cmentarzu.

Wojciech Caruk
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5