Filmowa jesień w kętrzyńskim kinie

2021-09-30 12:42:23(ost. akt: 2021-09-30 13:25:26)

Autor zdjęcia: "Wesele" / materiały promocyjne

Przełom września i października to początek niezwykle gorącej filmowej jesieni. Do polskich kin wchodzą dwie długo wyczekiwane produkcje! Mowa tu o tegorocznym kandydacie do Oskara „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego oraz najnowszy film Wojtka Smarzowskiego „Wesele”. Oba filmy widnieją również w repertuarze Kina „Gwiazda”. Przyjrzyjmy się im bliżej.
„Żeby nie było śladów” – polskim kandydatem do Oskara!

Film fabularny „Żeby nie było śladów” oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Reżyserem jest Jan P. Matuszyński – twórca obsypanej na całym świecie nagrodami „Ostatniej Rodziny” i serialu „Król”, a za produkcję odpowiada Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, producenci nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Film na ekrany kin wszedł 24 września.

Autorką scenariusza do filmu „Żeby nie było śladów” jest Kaja Krawczyk-Wnuk. W projekcie wzięli udział również stale współpracujący z Janem P. Matuszyńskim twórcy, m.in. operator Kacper Fertacz („Ostatnia Rodzina”, „Król”, „Hardkor Disko”) oraz montażysta Przemysław Chruścielewski („Boże Ciało”, „Ostatnia Rodzina”, „Król”). Muzykę do filmu skomponował Ibrahim Maalouf. Za dźwięk odpowiedzialni byli Kacper Habisiak, Sébastien Crueghe i Jarosław Bajdowski, za kostiumy Małgorzata Zacharska, a za charakteryzację Pola Guźlińska. Scenografię przygotował Paweł Jarzębski.

Światowa premiera filmu „Żeby nie było śladów” odbyła się podczas 78. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Od premierowego pokazu - zakończonego owacją na stojąco! - minęła niespełna doba, a w Internecie mnożą się kolejne recenzje produkcji. Polski film jest doceniany m.in. za świetną grę aktorską - tutaj zwłaszcza kreacje Tomasza Ziętka i Jacka Braciaka. Komentatorzy podkreślają też realizm i uniwersalność filmu, czy jego warstwę wizualną.

Również powołana przez dyrektora PISF Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej zdecydowała, że „Żeby nie było śladów” – najnowszy film Jana P. Matuszyńskiego – będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

W filmie zobaczymy plejadę gwiazd polskiego kina, a główne role grają Tomasz Ziętek i Sandra Korzeniak oraz Mateusz Górski jako Grzegorz Przemyk. Ponadto w filmie wystąpią m.in. Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Aleksandra Konieczna, Sebastian Pawlak, Adam Bobik, Andrzej Chyra, Michał Żurawski, Rafał Maćkowiak i Dariusz Chojnacki. Reżyserem castingu jest Piotr Bartuszek.

„Wesele” - Miłość i nienawiść są bliżej niż myślisz.

Wojtek Smarzowski – twórca niezapomnianych obrazów: „Wołyń", „Drogówka", „Dom zły” „Róża" oraz rekordowego hitu „Kler", który w kinach obejrzało ponad 5 milionów widzów, powraca z najbardziej przełomowym dziełem w karierze. „Wesele" to historia miłości tak mocnej, że przekracza granice, nie mieści się w ramach i jest silniejsza od wszelkich barier. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Jak mówi sam reżyser, jego najnowszy obraz ma być „opowieścią o manipulowaniu emocjami i ostrzeżeniem przed mową nienawiści”.

Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk (Ryszard Ronczewski), do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia. Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym co kiedyś, a tym co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza „swoimi własnymi” prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu – w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.

Pośród jak zawsze doskonałej obsady znaleźli się między innymi: Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Ryszard Ronczewski, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Przemysław Przestrzelski i najnowsze aktorskie odkrycie twórcy „Kleru”Agata Turkot. Za kamerą stanął stały współpracownik reżysera, Piotr Sobociński Jr, autor zdjęć do takich filmów jak „Wołyń", „Róża", „Drogówka" czy ostatnio nominowanego do Oscara „Bożego Ciała". Muzykę skomponował Mikołaj Trzaska, który współpracował z Wojciechem Smarzowskim przy takich tytułach jak „Róża”, „Drogówka” czy „Kler”. Za scenografię odpowiada nagrodzony Orłem i Złotymi Lwami Marek Warszewski, którego prace można było podziwiać w produkcjach „Miasto 44”, „Magnezja” czy „Najlepszy”. Film premierowo do polskich kin trafi 8 października.

Oba filmy premierowo będzie można zobaczyć w Kinie „Gwiazda”. W nowym repertuarze znalazł się także James Bond - "Nie czas umierać". Po raz piąty i ostatni w rolę Agenta 007 wcieli się Daniel Craig. Na młodszych widzów czeka m.in. „Rodzinka rządzi”, czyli kontynuacja nominowanej do Oscara przebojowej, animowanej komedii „Dzieciak rządzi”. Pełne zestawienie hitów kinowych można znaleźć na stronie kętrzyńskiego kina www.kino.ketrzyn.pl Możliwa jest także internetowa rezerwacja biletów.

A jeśli macie ochotę wejść w posiadanie podwójnej wejściówki na dowolny seans grany w kętrzyńskim kinie do 30 listopada - zajrzyjcie na facebooka "Gazety w Kętrzynie"

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5