Ukraińcy rozpoczęli kulturalny rok

2021-09-15 13:30:00 (ost. akt: 2021-09-15 13:16:13)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

W Gminnym Ośrodku Kultury w Srokowie odbyła się, po raz dwudziesty szósty, Inauguracja Roku Kulturalnego Ukraińców Warmii i Mazur. Zbiegła się ona w tym roku z 30. rocznicą niepodległości Ukrainy.
Uroczystość poprzedzona została prezentacją wystawy fotograficznej Ołeksandra Kharvata z Równego pt. "Wojnopokój".

Dziennikarz-fotografik spędził z aparatem i kamerą kilka dni na linii frontu. Na zdjęciach ukazane są portrety żołnierzy – autentyczne, niezakłamane. Ostatnia fotografia przedstawia mogiły obrońców ojczyzny, które ścielą się długimi rzędami na cmentarzach większości miast i wsi Ukrainy.
— Tytuł wystawy jest ironiczny i odnosi się do kłamliwej kremlowskiej interpretacji konfliktu na wschodzie Ukrainy. Rosja próbuje wmówić wspólnocie międzynarodowej, że nie jest stroną wspomnianego konfliktu — powiedział przewodniczący olsztyńskiego oddziału ZUwP i jednocześnie inicjator imprezy Stefan Migus.

Pełnomocnik marszałka województwa ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk zwrócił uwagę na fakt, jak kruchy jest pokój na świecie i jak szybko można wywołać wojnę, która niesie ze sobą nienawiść, śmierć i zniszczenie.
Wójt Gminy Srokowo Marek Olszewski zachęcał do solidaryzowania się z Ukrainą, która stawia opór rosyjskiej agresji.
— Wystawa uświadamia nam jedno, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, że trzeba o nią walczyć i pielęgnować ją każdego dnia – stwierdził.
Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar wojny rosyjsko-ukraińskiej, która pochłonęła od 2014 r. ponad 14 tys. ludzi.

Oficjalnego otwarcia sezonu dokonał gospodarz gminy Marek Olszewski. Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in.: wicekonsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Martsiniv, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, przewodniczący komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych Jarosław Słoma wraz z członkami komisji, Wiktor Marek Leyk, burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kętrzynie Mirosław Bobrowski, wiceburmistrz Bartoszyc Krzysztof Hećman, dyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania Olga Sycz oraz szefowie miejscowych kół ZUwP.

Miron Sycz przypomniał, że podczas akcji "Wisła" w 1947 r., na teren obecnego województwa warmińsko-mazurskiego, wysiedlono największą liczbę ludności ukraińskiej. Dzięki pracy społecznej i wsparciu cerkwi Ukraińcy przetrwali. Znaczące zmiany nastąpiły po 1989 r. i obecnie społeczność ukraińska może liczyć na wsparcie władz lokalnych
— Dziękuję władzom samorządowym wszystkich szczebli, a przede wszystkim panu Markowi Olszewskiemu za wspieranie tego typu inicjatyw — powiedział wicemarszałek województwa.

W swoim przemówieniu Jarosław Słoma stwierdził, że każdy w naszym regionie ma prawo do kultywowania swojej tradycji, języka i zwyczajów bez względu na to skąd przybył. Odnosząc się do Święta Niepodległości Ukrainy zaznaczył, że jest dumny z tego, że to Polska była pierwszym państwem, które uznało odnowioną niepodległość Ukrainy. Przytoczył również słowa Zbigniewa Brzezińskiego, który stwierdził, iż suwerenna Ukraina jest gwarancją, że w tej części świata nie odrodzi się imperium zła. A takie próby czyni właśnie Putin naruszając powojenny ład. Jest to groźne dla Polski i Europy.
— Dlatego jasno prezentuję pogląd wyrażany przez wielu Polaków i polskich polityków, że nie ma bezpiecznej Polski bez niepodległej Ukrainy. Nasze państwa i narody mają wspólne cele strategiczne i mam nadzieję, że będziemy razem budować przyszłość naszych państw w strukturach Unii Europejskiej i NATO — powiedział J. Słoma.

W imieniu starosty Powiatu Kętrzyńskiego Mirosław Bobrowski odczytał list odnoszący się do 30. rocznicy odnowienia państwa ukraińskiego a także wspólnego dziedzictwa kulturalnego na terenie powiatu. Wicekonsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Martsiniv podziękował organizatorom za propagowanie kultury ukraińskiej na Warmii i Mazurach. Podziękował również polskim samorządowcom za wspieranie tego typu przedsięwzięć.

Na zakończenie wójt gminy Marek Olszewski wraz z przewodniczącą Srokowskiego Koła ZUwP Bogusławą Tabaką podziękowali wykonawcom za wspaniały koncert.

W tym roku na scenie wystąpiła brygada koncertowa Orkiestry Akademii Wojskowej i zespół wokalno-instrumentalny "Bryza" z Odessy. Obecni mogli również podziwiać występy zespołu "Druzi" z Węgorzewa i grupy wokalnej "Żurawka" z Górowa Iławeckiego.

Przedsięwzięcie zorganizowali Olsztyński Oddział, Srokowskie Koło ZUwP i Gminny Ośrodek Kultury w Srokowie dzięki finansowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy Srokowo oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Andrzej Sydor

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5