Spalą krzyżacką strażnicę razem z wójtem

2021-08-20 16:00:00(ost. akt: 2021-08-20 13:10:20)

Autor zdjęcia: Grzegorz Zwierzchowski

21 sierpnia do barciańskiego grodu zjadą bractwa rycerskie i drużyny wojów. Wszystko po to aby stoczyć ze sobą bój o krzyżacką strażnicę.
Inscenizacja ma nawiązywać do historycznego wydarzenia z 1310 roku. Wtedy to w dawnym Barthen miał miejsce bunt mieszkańców, którzy spalili żywcem wójta zakonnego Hermana von Harttangen i braci zakonnych. Doszło też do spalenia krzyżackiej strażnicy. Wcześniej, przed przybyciem na te ziemie rycerzy zakonnych, istniał w tym miejscu gród plemienia Bartów. W 1240 roku został zajęty przez krzyżaków, a w 1257 osiadł tutaj pierwszy wójt zakonny. Pierwsza wzmianka o Barcianach, jako osadzie targowej, rozwijającej się przy strażnicy, pochodzi z 1289 roku. Strażnica powstała na bazie umocnień wcześniejszego pruskiego grodu. Bunt z 1310 roku oraz liczne najazdy litewskie spowodowały, że zakon postanowił wybudować tutaj murowaną warownię.

- Rekonstrukcję chcieliśmy zrobić już w 2020 roku, przy okazji 710. rocznicy tego historycznego wydarzenia. Niestety nasze plany pokrzyżowała pandemia - mówi Grzegorz Zwierzchowski ze Stowarzyszenia "Masuria", które wspólnie z Urzędem Gminy i Gminnym Ośrodkiem Kultury jest organizatorem wydarzenia.

Inscenizacji towarzyszyć będzie szereg innych atrakcji. Pasjonaci historii dowiedzą się m.in. jak wyglądały formacje bojowe - kręgi walki, zdrady i honoru. Na młodszych i starszych mieszkańców i gości czekają turnieje łucznicze, bieg wojownika, bieg damy oraz pokazy walk rycerskich z udziałem medalistów Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich, koncert muzyki średniowiecznej, strzelnica łucznicza, walki na miecze treningowe, gry i zabawy, zbrojownia rycerska, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabraknie też średniowiecznej kuchni. - Zapraszamy do Barcian na inscenizację bitwy o Barthen. Spalimy strażnicę razem z wójtem - zachęca Marta Kamińska, wójt Barcian.

Początek imprezy na placu za amfiteatrem o godz. 14.00. Wstęp jest bezpłatny.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5