Jest projekt obwodnicy Kętrzyna

2021-08-22 12:00:00(ost. akt: 2021-08-20 13:15:00)

Autor zdjęcia: archiwum ZDW

Podczas konferencji prasowej w miejskim ratuszu, poznaliśmy proponowany przebieg obwodnicy Kętrzyna. Projekt o wartości prawie 2 mln złotych wykonała firma Highway. Na realizację inwestycji wartej ok. 100 mln złotych musimy jeszcze poczekać.
Projekt zakłada wybudowanie prawie 13 kilometrowej drogi o szerokości 7 metrów. Zaprojektowany wariant zakłada przebudowę skrzyżowań typu rondo, oświetlenie, chodniki, zatoki autobusowe, a także ścieżki rowerowe (co prawda nie na całej długości drogi, ale jako połączenie na skrzyżowaniach gdzie już istnieją lub są projektowane). Przewidziany jest też most nad rzeką Guber i wiadukt kolejowy.

- To dla Kętrzyna historyczna chwila. Wreszcie mówimy o tym, co się dzieje tu i teraz, a nie o marzeniach. A właśnie w sferze marzeń przez wiele lat pozostawała obwodnica Kętrzyna. Dzięki fenomenalnej współpracy z samorządem województwa udaje się te marzenia spełniać – powiedział burmistrz Ryszard Niedziółka.

Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, ale Kętrzyn jest głównym beneficjentem tej inwestycji.

- To kolejny krok do gospodarczego pobudzenia miasta, nowych terenów inwestycyjnych także na terenie gminy. I w stronę gminy wielki ukłon, bo to mieszkańcy gminy wiejskiej będą niejako najbardziej poszkodowani, choć droga została tak zaprojektowana, że nie będzie konieczności wyburzania żadnej nieruchomości – dodał burmistrz.

- Kętrzyn jest miastem bez drogi krajowej i bez obwodnicy, a to generuje kolejne inwestycje, czego dowodem jest Mrągowo – powiedział Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Dziś informujemy, jaki przebieg może mieć ta droga i prosimy o ewentualne uwagi – dodał. Kuchciński przyznał jednocześnie, że samorządy nie udźwigną inwestycji w oparciu tylko o własne budżety. Dlatego już trwają rozmowy w sprawie pozyskania funduszy zewnętrznych. Szacunkowa wartość budowy obwodnicy to kwota ok. 100 milionów złotych.

Obecnie projekt jest jeszcze poddany analizie pod kątem bezpieczeństwa uwarunkowań środowiskowych. - Okres ostatecznego projektowania zakończy się we wrześniu 2022 roku, potem finansowanie, przetarg i budowa, która może ruszyć wiosną 2023 roku – powiedział Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

Cały projekt dostępny jest na stronie internetowej miasta. Swoje uwagi do niego można przesyłać na adres mailowy sekretariat@zdw.olsztyn.pl do końca sierpnia. Projekt w wersji wydrukowanej do wglądu jest w sekretariacie Urzędu Miasta w Kętrzynie po wcześniejszym umówieniu się.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5