Święto ukraińskiej mniejszości. Jarmark wpisał się w wielokulturowość regionu [ZDJĘCIA]

2021-06-07 18:54:06 (ost. akt: 2021-06-07 19:08:01)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

W sobotę, 5 czerwca w kętrzyńskim amfiteatrze odbył się XXXIV Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny ,,Z malowanej skrzyni”.
Wszystkich zgromadzonych przywitał przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus. W swoim przemówieniu podkreślił, że w sierpniu Ukraina będzie obchodziła trzydziestolecie odzyskania niepodległości. Niestety walka o nią jeszcze się nie skończyła. Wyraził rozczarowanie postawą państw zachodnich wobec Ukrainy, które wybrały korzyści finansowe w relacjach z Rosją zamiast stanąć w obronie demokracji i wartości europejskich. – Takie przykłady znamy z historii i wiemy jak się skończyły dla Europy – stwierdził Migus.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. pełnomocnik marszałka województwa ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk, inicjatorka i kontynuatorka współpracy uniwersytetów z Olsztyna i Lwowa prof. Teresa Astramowicz-Leyk, członek zarządu Rady Powiatu w Kętrzynie Olga Wanago, pełnomocnik burmistrza Kętrzyna ds. współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Katarzyna Kopeć, Wójt Gminy Srokowo Marek Olszewski, szef Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka oraz duchowieństwo greckokatolickie.

- Powstanie państwa ukraińskiego jest wielkim osiągnięciem. Jednakże w obliczu konfliktu z Rosją, przed obywatelami Ukrainy i diasporą ukraińską jest jeszcze do wykonania sporo pracy – stwierdził Mirosław Skórka. Przy okazji podziękował miejscowym działaczom za propagowanie kultury ukraińskiej na Mazurach.

- Mniejszość ukraińska, wytrwałą pracą na trwale zapisała się w historii naszego regionu, a jarmark harmonijnie wpisał się w jego wielokulturowość – powiedział z kolei Wiktor Marek Leyk.

Obrazek w tresci

W tym roku widzowie mieli okazję podziwiać występy Zespołu Tańca Ludowego ,,Czeremosz” z Węgorzewa, grupy wokalno-instrumentalnej ,,Słowiańska Dusza” z Gdańska, zespołu ,,Harazd” z Gdańska oraz grupy wokalnej ,,Żurawka” z Górowa Iławeckiego.

Obrazek w tresci

W imieniu organizatorów, przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor podziękował zaproszonym gościom i widzom za udział w tym kulturalnym wydarzeniu, a artystom za wspaniałe występy. - Z okazji zbliżającej się 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości życzę narodowi ukraińskiemu wytrwałości i zwycięstwa w walce z rosyjskim agresorem i okupantem – dodał Sydor.

Obrazek w tresci

Organizatorami imprezy byli Olsztyński Oddział, Kętrzyńskie Koło ZUwP i Kętrzyńskie Centrum Kultury. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu burmistrza Kętrzyna i Starostwa Powiatowego.

as

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5