W centrum miasta zawaliła się kamienica [ZDJĘCIA]

2021-05-29 09:40:55 (ost. akt: 2021-05-29 10:39:10)

Autor zdjęcia: OSP Korsze

W nocy z 28 na 29 maja zawaliła się część jednego z budynków położonych w centrum Kętrzyna.
Zniszczeniu uległa część jednej z kamienic położonych w obrębie ulic Sikorskiego, Lanca, Kaszubskiej i Traugutta. Potężny hałas obudził okolicznych mieszkańców. - Nie patrzyłem na zegarek, nie wiedziałem co się dzieje. Wyjrzałem przez okno i zobaczyłem tylko tumany kurzu - relacjonuje jeden z nich. - To było do przewidzenia. Budynek już od dłuższego czasu stał i straszył swoim wyglądem. To była tylko kwestia czasu aż się zawali i dojdzie do jakiejś tragedii - dodaje drugi.

Fot. OSP Korsze

Do tragedii na szczęście nie doszło. Zawalona część budynku nie była zamieszkana. - Strażacy rozpytali ludzi, którzy byli na miejscu, czy ktoś mógł przebywać w tym budynku. Uzyskali informację, że nie powinno tam być nikogo - mówi kpt. Kamil Golon, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Pracujący na miejscu strażacy przeszukali gruzowisko. Nie obyło się jednak bez małych problemów. - Z ruiny zwisał kawałek dachu. Istniało ryzyko, że może się on zawalić na strażaków. Dlatego w początkowej fazie ratownicy odstąpili od odgruzowywania tego miejsca - relacjonuje Golon. Ostatecznie jednak zapadła decyzja o odgruzowaniu i sprawdzeniu, czy nie ma tam osób poszkodowanych. - Strażacy sprawdzili również kamerą termowizyjną czy pod powierzchnią gruzu nie ma żadnych ciepłych punktów, które mogłyby wskazywać na obecność ludzi - dodaje rzecznik kętrzyńskiej komendy PSP.

Fot. OSP Reszel

Strażacy usunęli to, co byli w stanie. Na miejsce przybyła również koparka. W działaniach uczestniczyło 6 zastępów straży pożarnej, 24 strażaków z JRG Kętrzyn, OSP Reszel, OSP Korsze i OSP Karolewo.

Fot. OSP Reszel

Problem feralnego budynku nie jest nowym problemem. - To budynek wpisany do rejestru zabytków, o którego rozbiórkę Urząd Miasta wnioskował przed rokiem i nie uzyskał zgody. Jednak stan budynku się pogorszył i tydzień temu wystąpiliśmy o ponowną zgodę. Rozbiórka miała się niebawem zacząć. Po dzisiejszym osunięciu się ściany dalsze prace rozbiórkowe prowadzi KTBS - informują władze Kętrzyna.

Fot. OSP Reszel

Wojciech Caruk

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5