Szewczenko jest symbolem walki o wolność [GALERIA]

2021-05-27 16:00:00 (ost. akt: 2021-05-27 17:11:33)
Koncerty Szewczenkowskie to okazja do prezentacji ukraińskiej kultury

Koncerty Szewczenkowskie to okazja do prezentacji ukraińskiej kultury

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

Tradycja Dni Szewczenkowskich na Ukrainie oraz w środowiskach ukraińskiej diaspory jest długa. Od lat z tej okazji również w Kętrzynie organizowany jest koncert poświęcony poecie.
Dni Szewczenkowskie trwają zazwyczaj od marca – czyli miesiąca w którym urodził się i zmarł poeta – aż do 22 maja, tj. do czasu jego pochówku w Kaniowie.

W sobotę 22 maja w świetlicy cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie odbył się koncert Szewczenkowski. Wśród zaproszonych gości obecni byli burmistrz miasta Ryszard Niedziółka, pełnomocnik burmistrza Kętrzyna ds. współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Katarzyna Kopeć oraz proboszcz o. Igor Harasim.
- Szewczenko - podobnie jaki i wielcy polscy romantycy - jest symbolem walki o wolność narodową i godność człowieka. Jak pokazują ostatnie wydarzenia na Ukrainie, ta walka nadal trwa, a jego poezja jest wciąż żywa i aktualna. Cieszę się również z faktu, że życie kulturalne po pandemii stopniowo odradza się - powiedział Ryszard Niedziółka.

Przewodniczący olsztyńskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus wygłosił wykład na temat znaczenia twórczości T. Szewczenki. Na scenie wystąpił, współpracujący z teatrem Węgajty pochodzący z Ukrainy, lirnik Serhij Petryczenko. Poezję wielkiego wieszcza ukraińskiego zaprezentowały dzieci z punktu nauczania języka ukraińskiego w Kętrzynie, który prowadzi Ewa Kłek. Koncert zakończył się występem grupy wokalnej ,,Lisowa Pisnia” z Bartoszyc pod kierownictwem Natalii Szełest.

Organizatorami tego kulturalnego wydarzenia byli Olsztyński Oddział oraz Kętrzyńskie Koło ZUwP.

as
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5