Dziennie mogą zaszczepić nawet 400 osób

2021-05-05 19:00:00 (ost. akt: 2021-05-05 19:16:06)
Punkt szczepień działa w hali MOSiR

Punkt szczepień działa w hali MOSiR

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz miasta i powiatu - ruszył Powszechny Punkt Szczepień. Tylko w ciągu pierwszych dwóch dni skorzystało z niego ok. 330 osób. Jak zapewnia dyrektor Szpitala Powiatowego, dziennie mogą szczepić nawet 400.
Według informacji wojewody warmińsko-mazurskiego w naszym województwie zaplanowano 26 Powszechnych Punktów Szczepień. Część już została uruchomiona. Kętrzyński punkt, który ruszył 4 maja jest dziewiątym takim punktem. - W ten sposób chcemy zrealizować zapowiedzi ministra i premiera, żeby w okresie 25 tygodni zaszczepić pierwszą i drugą dawką wszystkich chętnych Polaków. Wszystko po to, żeby już w niedługim czasie powrócić do normalnego funkcjonowania - mówi Artur Chojecki. Do tej pory w naszym województwie wykonano ponad 420 tys. szczepień. Dwiema dawkami zaszczepiono już ponad 100 tysięcy mieszkańców.

Kętrzyński punkt powstał dzięki współpracy władz miasta i powiatu. - Kiedy tylko samorząd terytorialny został włączony do systemu organizacji punktów szczepień natychmiast wspólnie z naszym szpitalem i samorządem miejskim podjęliśmy decyzję, że podejmiemy się takiej organizacji - mówi starosta Michał Kochanowski. - Mam nadzieję, że uruchomienie tego punktu spowoduje, że w szybkim czasie wyszczepimy jak najwięcej mieszkańców powiatu i samego Kętrzyna. Liczę na ich odpowiedzialność. To spowoduje, że historia z covidem szybko się skończy - podkreśla Kochanowski.

Za organizację pracy PSP umiejscowionego w hali MOSiR-u przy ul. Kazimierza Wielkiego jest kętrzyński Szpital Powiatowy. - Ponad miesiąc pracowaliśmy nad tym, aby ten punkt powstał i funkcjonował tak efektywnie, jak to się już dzisiaj dzieje. Wszystko idzie sprawnie, kolejki są niewielkie. Średnio co 5 minut pojawiają się 2-3 osoby - opowiada Wojciech Glinka, dyrektor szpitala. - Zachęcam do korzystania z naszego punktu. To wszystko leży przecież w naszym wspólnym interesie - dodaje.

Uruchomienie punktu jest szczególnie ważne dla mieszkańców Kętrzyna. W naszym mieście funkcjonowały do tej pory zaledwie dwa tzw. populacyjne punkty prowadzone przez prywatne przychodnie. To powodowało szereg komplikacji. Kolejki chętnych były bardzo duże, w oba punkty szczepiły ok. 200 osób tygodniowo. - W naszym powszechnym punkcie mamy cztery stanowiska. Przy maksymalnym obłożeniu możemy więc zaszczepić nawet do 2 tysięcy osób w ciągu tygodnia. To istotne dla szybkiego osiągnięcia odporności zbiorowej mieszkańców - wyjaśnia Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.

Nasi czytelnicy zwracali już wcześniej uwagę, że zarejestrowanie się w punktach populacyjnych graniczyło z cudem. Powodem był brak miejsc, a w pewnym momencie również brak szczepionek. Mieszkańcy Kętrzyna musieli jeździć do innych miast naszego województwa, jak również dalej. Rekordzistką była osoba, której system zaproponował szczepienie w... Szczecinie. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? - Kętrzyn jest dużym miastem i rzeczywiście dotychczasowe dwa punkty to zdecydowanie za mało. My nie ograniczaliśmy liczby punktów populacyjnych. Wszystko zależało od samych przychodni POZ czy i w jaki sposób taki punkt utworzyć. Dlatego rozwiązaniem jest właśnie nowo otwarty Punkt Powszechny - wyjaśnia Artur Chojecki.

Kętrzyński punkt pracuje codziennie od 8.00 do 16.00. Na początek został on zaopatrzony w 1000 szczepionek Astra Zeneki i 500 Moderny. Jak zapewnia dyrektor szpitala, nie powinno ich zabraknąć dla wszystkich zainteresowanych. - Zamówiliśmy już 500 kolejnych - dodaje Wojciech Glinka. Dziennie punkt może obsłużyć 400 osób, jednak jak zdradza dyrektor szpitala - ten limit może być niedługo zwiększony do 500. Pierwsze osoby zaszczepiono 4 maja o godz. 14.00.

Zarejestrować się można za pomocą infolinii 989 lub pod nr PPS Kętrzyn 783 469 213, za pośrednictwem konta na www.pacjent.gov.pl oraz wysyłając SMS o treści SZCZEPIMYSIE na nr 664 908 556 lub 880 333 333. Następnie trzeba wypełnić formularz, który jest dostępny na stronie internetowej www.miastoketrzyn.pl/koronawirus lub w Urzędzie Miasta i Starostwie Powiatowym. Z wypełnionym kwestionariuszem zgłaszamy się do punktu szczepień na wyznaczoną godzinę.

Wojciech Caruk
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5