Ze strażakiem na 998 już nie porozmawiamy

2021-04-16 12:00:00 (ost. akt: 2021-04-15 18:20:06)

Autor zdjęcia: archiwum KP PSP Kętrzyn

14 maja strażacki numer alarmowy 998, obsługiwany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie, zostanie przeniesiony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.
Jak informuje Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, od 17 maja tego roku wszystkie zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 998 w woj. warmińsko - mazurskim będą przekazywane do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie przełączona zostanie 14 maja, na podstawie harmonogramu przyjętego od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Oznacza to, że po tej dacie mieszkańcy powiatu kętrzyńskiego dzwoniąc na numer alarmowy 998 straży pożarnej, zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego połączą się z CPR w Olsztynie, które przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Dyżurny Stanowiska Kierowania straży pożarnej na podstawie otrzymanego z CPR zgłoszenia będzie dysponował odpowiednie do sytuacji siły ratownicze oraz koordynował prowadzone działania. Obecnie dzieje się tak już ze wszystkimi zgłoszeniami alarmowymi dotyczącymi straży pożarnej, a wykonanymi bezpośrednio na numer 112.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. umożliwi: jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkie możliwe służby, obsługę zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługę zgłoszeń typu eCall (zgłoszenia z samochodów) oraz przyjmowanie zgłoszeń od osób głuchoniemych.

998 to kolejny numer alarmowy, którego obsługę przejęło Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Wcześniej CPR przejęło numer 997 przypisany do policji.

red.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5