Przy Wierzbowej powstaje pumptrack

2021-04-15 19:00:00 (ost. akt: 2021-04-15 17:43:46)
Inwestycja jest pomysłem zgłoszonym przez mieszkańców

Inwestycja jest pomysłem zgłoszonym przez mieszkańców

Autor zdjęcia: Miasto Kętrzyn

Dobra wiadomość dla wielbicieli rowerowej jazdy, szczególnie tej bardziej wyczynowej. Powstaje wyczekiwany przez wiele osób rowerowy pumptrack. To efekt starań mieszkańców, którzy tę inicjatywę zgłosili do Budżetu Obywatelskiego.
Przy ul. Wierzbowej w Kętrzynie ruszyła budowa pumptracku. Prace potrwają jeszcze ok. 2 tygodni. - Mamy nadzieję, że nie będą one zbyt uciążliwe. Mimo to mieszkańców pobliskich domów i osiedla bardzo prosimy o wyrozumiałość - mówi Maciej Wróbel, zastępca burmistrza Kętrzyna.

Wartość tej inwestycji to ok. 300 000 złotych. Jest ona realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. - Realizujemy ją w ramach tzw. wydatków niewygasających w roku 2021 - dodaje wiceburmistrz.

O podziale Budżetu Obywatelskiego 2020 decydowali mieszkańcy jesienią 2019. Projekt pumptracku poparło wtedy 248 osób. Pierwotnie miał on powstać przy ul. Obrońców Westerplatte. Dlaczego lokalizację zmieniono na ul. Wierzbową? - Zadanie przyjęte do budżetu miasta nie wskazywało konkretnej lokalizacji pumptracku natomiast wniosek pomysłodawcy wskazywał teren przy ul. Obrońców Westerplatte. Jednak od samego początku podczas opiniowania projektu było wskazane, że jest to teren torfowy z wysokim poziomem wód gruntowych, co znacznie zwiększa koszty inwestycji i bardzo ciężko byłoby się zmieścić w maksymalnym budżecie na projekty realizowane z budżetu obywatelskiego czyli 300 tys zł. W związku z powyższym wspólnie z pomysłodawcą i wnioskodawcą zadania uzgodniono nową lokalizację tj. ul. Wierzbowa - wyjaśnia Maciej Wróbel.

Informacja o realizacji inwestycji wywołała szereg komentarzy w mediach społecznościowych. Młodzież i rodzice nie kryją zadowolenia. - Już nie wierzyłem, że ten projekt ruszy. A jednak - cieszy się pan Marcin. - Przyda się chociażby dla dzieciaków, które całymi dniami siedzą przed kompem i nie mają żadnej aktywności podczas dnia - komentuje Krzysiek. - Bardzo fajna inicjatywa dla dzieciaków. Lepiej pumptrack niż miejsce dla odchodów zwierzęcych - dodaje pani Wioleta. Internauci zwrócili też uwagę, że podobne miejsca już od pewnego czasu w naszym regionie. Wymieniają m.in. Olsztyn, Ełk, Olecko, Gołdap, Giżycko, Mrągowo czy Piecki. Teraz do tego grona dołączy Kętrzyn. Budową pumptracku zajęła się doświadczona w tej dziedzinie firma BTproject.

Pumptracki cieszą się popularnością na całym świecie. Korzystają z niego zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Na torze do szybkiej jazdy znajdują się zakręty i tzw. muldy, co pozwala rowerzystom na ćwiczenie refleksu, równowagi oraz kondycji fizycznej. W wielu miastach są też one wykorzystywane do organizacji zawodów z pomiarem czasu.

Wojciech Caruk2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5