Odkrycie podczas remontu w "starym" ogólniaku

2021-04-02 18:45:56(ost. akt: 2021-04-05 09:30:41)

Autor zdjęcia: fb I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie

1 kwietnia w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o znalezieniu prawie 100-letnich "artefaktów" w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Wszyscy potraktowali to jako primaaprilisowy żart. Odkrycie jednak okazało się prawdą.
Obecnie w szkole są prowadzone prace remontowe w pokoju nauczycielskim. To właśnie tam pod podłogą znaleziono fragmenty starej, niemieckiej gazety.

Nauczyciel języka niemieckiego Dariusz Cudziło ustalił, że gazeta pochodzi z początku 1907 roku. Może to być jedna z wydawanych w tym czasie w dawnym Rastenburgu (obecnie Kętrzyn) prasowych periodyków. Na lokalnym rynku ukazywał się wtedy m.in. "Rastenburger Zeitung".

Dlaczego gazeta znalazła się pod podłogą obecnego pokoju nauczycielskiego? Jak czytamy na fanpage'u facebookowym "starego ogólniaka": "Prawdopodobnie zostały one (fragmenty gazety — przyp. red.) celowo włożone pod deski podłogi, jako dowód zakończenia prac wykończeniowych przed oddaniem budynku szkoły do użytku".

17 kwietnia 1907 roku po trwającej prawie trzy lata budowie oficjalnie budynek szkoły oddano do użytku. Za realizację tej inwestycji odpowiadała berlińska firma Wagner, która wykonała ją za 420 tys. marek.

O czym pisała odnaleziona gazeta? Czytamy na profilu I LO: "Mimo, że fragmenty gazety nie są w najlepszym stanie udało się odczytać niektóre informacje w nich zawarte. Gazeta donosiła między innymi o ówczesnych wydarzeniach w monarchii Austro-Węgierskiej, Niemczech, Anglii i Francji. Czytelnicy dowiedzieć się mogli o śmierci (7 stycznia 1907 r.) królowej Marii Hanowerskiej, wdowy po królu Jerzym V Hanowerskim, o otwarciu w Londynie Międzynarodowego Kongresu Gospodarczego czy też o sytuacji we francuskim Maroku. Czasopismo zawierało również kolejny fragment Getreu bis in den Tod (Wierni aż do śmierci), opowiadania Marthy Neumeister."

Niektóre fragmenty udało się nawet przetłumaczyć. Oto ich treść:

"Niemiecko-francuska komisja graniczna na krótko przed zakończeniem swoich prac natrafiła na trudności. Francuzi roszczą sobie prawa do wioski [nazwa niejasna] położonej nad jeziorem Czad, zaś Niemcy wzbraniają się przed opuszczeniem posterunku. Prawdopodobnie dojdzie najpierw do wymiany not pomiędzy rządami w Berlinie i Paryżu.

Austro-Węgry
Sejm krajowy Dolnej Austrii przyjął w trybie pilnym wniosek, w którym wzywa się rząd do niezwłocznego wypracowania projektu ustawy o wprowadzeniu powszechnego ubezpieczenia ludności.

Francja
Na posiedzeniu Rady Ministrów minister spraw zagranicznych Pichon przedstawił stan spraw marokańskich. Podkreślił, że negocjacje dotyczące ekstradycji Raisuliego są w toku. Minister Wojny Picquart zdał relację ze swojej podróży do Tunisu. Minister kultury Briand oznajmił, że budynki, pozostające dotychczas w dyspozycji biskupów i seminariów, zostaną przeznaczone na cele zajęć lekcyjnych lub utworzenie burs.

Austro-Węgry
Oficerowie, przewidziani do policji marokańskiej, zostali już wybrani przez rząd. Większość z nich należy do oddziałów algierskich lub tunezyjskich. W skład grupy wchodzi siedmiu kapitanów i pięciu poruczników.

Anglia
W Londynie otwarto Międzynarodowy Kongres Gospodarczy. Minister wojny Baldane wygłosił w przemówieniu otwierającym kongres między innymi, że ponad wszystkimi różnicami poglądów pomiędzy wszystkimi nacjami istnieje braterstwo nauki i wiedzy. W tej dziedzinie musi nieustannie rozwijać się międzynarodowa współpraca.

Londyński Urząd Handlowy ogłosił, że rząd niemiecki na prośbę rządu brytyjskiego zezwolił wprowadzenie na rynek szeregu katalogów angielskich firm z ofertami handlowymi.

Austro-Węgry
Królowa Maria Hanowerska, wdowa po królu Jerzym V Hanowerskim, zmarła 9 stycznia w 89 roku życia w Gmunden".

oprac. Wojciech Caruk
Źródło: FB I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5