Orkiestra serc gotowa do grania

2021-01-30 18:00:00(ost. akt: 2021-02-01 11:46:08)

Autor zdjęcia: Miasto Kętrzyn

W najbliższą niedzielę, 31 stycznia w na ulicach polskich (i nie tylko) miast, miasteczek i wsi zaroi się od wolontariuszy z puszkami i czerwonymi serduszkami. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra również w powiecie kętrzyńskim.
Na "naszym" terenie oficjalnie zarejestrowano trzy sztaby 29. Finału - w Kętrzynie, Srokowie i Korszach. W tym roku WOŚP gra pod hasłem „Finał z głową. Laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy”.

Niestety sytuacja w kraju i na świecie odcisnęła swoje piętno również na Orkiestrze. Zabraknie wielu publicznych wydarzeń takich jak m.in. koncerty, zawody sportowe itp. Zresztą sam finał był już wcześniej planowany na drugą niedzielę stycznia. Jednak jak zapewniają sami wolontariusze - może wyjątkowo ciszej, ale jak co roku z radością Orkiestra będzie grała na rzecz potrzebujących. Każdy sztab otrzymał dla swoich wolontariuszy maseczki, płyny dezynfekujące oraz grafiki-plakaty informacyjne na temat zasad bezpieczeństwa.

Na czele wolontariuszy w Kętrzynie stanął w tym roku po raz pierwszy Mariusz Kirszyński, jednak w ekipie nie mogło zabraknąć Janusza Mazurkiewicza, który jest prekursorem Orkiestry w naszym mieści. Sztab mieści się w Centrum Wolontariatu przy ul. Dworcowej 10b w Kętrzynie. To nieduży budyneczek obok dworca kolejowego. Jednak 31 stycznia całe "dowodzenie" przenosi się na Halę MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego. Tam od godz. 6.00 do 14.30 wolontariusze będą mogli pobierać puszki do kwestowania. Rozliczenia puszek będzie można dokonywać od godz. 12.00 do 18.00. - Do godz. 20.00 będzie można jeszcze wrzucić pieniądze do puszki przed Halą MOSiR - mówi Mariusz Kirszyński, szef Sztabu WOŚP w Kętrzynie. Łącznie z kętrzyńskiego Sztabu na teren powiatu wyruszy ok. 100 grup kwestujących, czyli ok. 300 wolontariuszy. Będzie można spotkać ich nie tylko w Kętrzynie, ale też w okolicznych miejscowościach oraz na terenie gminy Barciany. - Kwestujący musi być wyposażony w puszkę i identyfikator ze zdjęciem i hologramem, a numer identyfikatora musi być zgodny z numerem puszki - przypomina Janusz Mazurkiewicz, nazywany od lat dyrygentem kętrzyńskiej Orkiestry. Dzieci do 13 roku życia mogą zbierać w 3-osobowych zespołach kwestujących, gdzie jedna osoba będzie odpowiedzialna za puszkę z identyfikatorem. Osoby towarzyszące będą bez identyfikatorów. W tym gronie musi znaleźć się przynajmniej jedna osoba dorosła - rodzic lub nauczyciel. Na podobnej zasadzie mogą kwestować osoby w wieku 13-18 lat. - W tym przypadku dobrze by było, gdyby jedna z tych trzech osób miała skończone 16 lat lub żeby grupa miała swojego zdalnego opiekuna z którym będzie miała stały kontakt - informuje Mazurkiewicz. Osób pełnoletnich takie ograniczenia oczywiście nie dotyczą.

Już od kilku tygodni w Kętrzynie, Korszach, Reszlu, Garbnie, Dublinach, a nawet Mrągowie, Giżycku, Węgorzewie czy Ełku stoi prawie 100 puszek stacjonarnych, do których można wrzucać pieniądze. Kwesta w tych punktach, których listę można znaleźć na facebooku kętrzyńskiego sztabu, potrwa również do 31 stycznia.

Niestety z uwagi na obecną sytuację w kraju nie można było zorganizować większych akcji czy koncertów. Nie odbędzie się również Kętrzyński Bieg "Policz się z cukrzycą". Wolontariusze jednak się z tego powodu nie załamują i planują głośniejsze granie pod koniec kwietnia. - Chcemy, aby styczniowy Finał przebiegał jak najbezpieczniej dla wszystkich. Dlatego przesuwamy koncert z nadzieją, że wiosną będzie lepiej. Koncert będzie podwójną okazją. Z jednej strony podsumujemy na nim styczniową zbiórkę, a z drugiej zbierzemy kolejne pieniądze. W końcu na rzecz WOŚP można wpłacać przez cały rok - podkreśla Mazurkiewicz.

Mimo to warto 31 stycznia wybrać się na spacer pod halę. - Trzymając się sanitarnych wytycznych przygotowaliśmy kilka skromniejszych atrakcji. Będzie można m.in. obejrzeć zabytkowe motocykle i samochody. Pojawi się Sztabowóz ze swoimi militariami. Nie zabraknie też jak co roku kąpieli kętrzyńskich morsów. Dodatkowo każda pełnoletnia i zdrowa osoba będzie mogła zrobić dodatkowy dobry uczynek - oddać krew w krwiobusie - wymienia Kirszyński. Akcję zbiórki krwi udało się zorganizować dzięki współpracy z Klubem HDK PCK przy Placówce Straży Granicznej w Barcianach oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Nieodłącznym elementem WOŚP są licytacje. W tym roku są one prowadzone tylko za pośrednictwem allegro, a informacje o nich można znaleźć na Facebooku Sztab WOŚP Kętrzyn. Wśród wielu przedmiotów, bonów, voucherów można znaleźć dary od m.in. Fundacji WOŚP, zespołu Nocny Kochanek, czy Sztabowozu.

W tym roku gmina Barciany ponownie gra z kętrzyńskim sztabem. I licytują ciekawe inicjatywy - Marta Kamińska licytuje swój urzędowy fotel, w którym będzie można usiąść na jeden dzień i poczuć się jak wójt, a OSP Barciany oferuje zwiedzanie remizy i przejazd wozem strażackim. Na terenie gminy Korsze pojawi się kilkoro wolontariuszy z miejscowego sztabu. A jak wygląda tegoroczny WOŚP w Srokowie? W "stolicy" gminy kwestujący z puszkami pojawią się już o godz. 8.30, o godz. 11.00 przy sklepach w Jegławkach i Leśniewie oraz przy blokach w Solance, o 12.00 przy sklepach w Kosakowie i Sińcu, a o 12.30 przy plaży w Silcu. Od godz. 9.00 do 15.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury będzie trwała loteria fantowa. Z uwagi na reżim sanitarny w sali jednocześnie będzie mogło przebywać nie więcej niż 5 osób.

W Reszlu wolontariusze z puszkami pojawią się w godz. 9.30-12.00 na ulicach: Słowiańskiej (koło Biedronki), Warmińskiej (koło Polomarketu), Reymonta (koło Przychodni Zdrowia) i Podzamcze (koło Kebaba). Można też skorzystać z e-skarbonki - szczegóły na stronie internetowej www.mok-reszel.pl.

Czy w tym roku w powiecie kętrzyńskim, mimo trudnej sytuacji, padnie kolejny rekord? Przypomnijmy. W 2020 sztab w Kętrzynie zebrał 104 695, 22 zł, sztab w Srokowie - 19 549, 24 zł, a w Korszach - 8293,47 zł.

Wojciech Caruk


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Luna40 #3056436 | 89.228.*.* 1 lut 2021 23:13

  Kocham Orkiestrę najlepsza zbiórka świata!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. NIE CZYTELNE WYDATKI #3054230 | 88.156.*.* 31 sty 2021 07:55

  PROCENTA OD MILJONOW ZEBRANYCH , ILE I NA CO PRZEZNACZONE , BRAK W WOJEWODZKICH SZPITALACH REZONANSOW NA TYLE ZEBRANYCH MILJONOW PRZEZ TYLE LAT ILE SZPITALI W WOJEWODZTWACH I ILE KOSZTUJE REZONAS

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5