Pierwsze głosy na sołtysów oddane

2021-01-23 10:18:09 (ost. akt: 2021-01-23 10:38:09)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum

Trwa nasz plebiscyt SuperSołtys 2021. W akcji biorą udział sołtysi z całego województwa, w tym 98 zwierzchników sołectw z powiatu kętrzyńskiego.
Sołtys dba o każdą sprawę dotyczącą jego sołectwa. Od spraw społecznych przez infrastrukturę i inwestycje, aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Powinien cieszyć się poważaniem i zaufaniem mieszkańców, być również otwarty na ich potrzeby, znać ich problemy. Sołtys to na pewno osoba otwarta i kontaktowa, której nie jest obojętny los sąsiadów. Gdy pojawia się problem, szuka rozwiązania. To do niego mieszkańcy wsi pukają, gdy potrzebują rady.

Co roku nasza akcja zostaje dobrze przyjęta przez naszych czytelników. Dostajemy setki maili i ciepłych uzasadnień wyboru sołtysów, których pragną państwo docenić. Ubiegły rok był dla nich wyjątkowym wyzwaniem. W związku z pandemią musieli stawić czoła nowym problemom. Dlatego liczymy na to, że czytelnicy pomogą nam wskazać najlepszego sołtysa w regionie. Tego, który działał skutecznie, pomimo przeciwności, z jakimi wszyscy się mierzyliśmy.

Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi. Palmę pierwszeństwa w naszej zabawie w 2020 roku panowie również oddali kobietom, które zawładnęły całym podium. W dodatku wszystkie stoją na czele sołectw z terenu gminy Kętrzyn. SuperSołtysem 2020 w powiecie kętrzyńskim została Maria Frankowska z sołectwa Stara Różanka. Tytuł Srebrnego Sołtysa zdobyła Marta Rutkowska z sołectwa Kruszewiec. Co ciekawe, obie panie są "świeżymi" sołtysami i sprawują tę funkcję od 2019 roku. Brązowym Sołtysem została ponownie Barbara Bukowska, sołtys z Wilkowa. Pani Barbara była trzecia również w roku 2019.

Jak będzie w roku 2021? Początek naszej zabawy też jest bardzo "kobiecy". W pierwszej piątce mamy aż cztery panie. Jednak na czele rankingu znalazł się Stefan Oleksiewicz z sołectwa Bobrowo (gm. Barciany). Tuż za nim na podium są Jolanta Puczkowska z sołectwa Frączkowo (gm. Barciany) oraz Agnieszka Paprota z sołectwa Siemki (gm. Reszel).

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W NASZEJ AKCJI?

Kandydatury na "Super Sołtysa 2021" wraz z uzasadnieniem mogą zgłaszać samorządowcy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz czytelnicy i redakcje mediów Grupy WM. Organizator, układając listy korzysta z ogólnodostępnych spisów znajdujących się na stronach urzędów gmin. Nazwiska sołtysów z powiatu kętrzyńskiego należy przysyłać na adres: ketrzyn@gazetaolsztynska.pl. Na zgłoszenia z uzasadnieniem kandydatury czekamy do 19.02. 2021 roku do godziny 15.00.

DO KIEDY TRWA GŁOSOWANIE?
Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59. Nazwiska kandydatów i zasady głosowania znajdują się na www.gazetaolsztynska.pl. Koszt jednego sms-a wynosi 2,46 zł brutto.

Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego. Przewidziana jest również nagroda dla zwycięskiego sołectwa. Każdy pełnoletni mieszkaniec sołectwa, którego zwierzchnik zostanie SuperSołtysem 2021 w regionie otrzyma bezpłatną roczną e-prenumeratę "Gazety Olsztyńskiej".

Tytuły SuperSołtysa 2021 oraz Srebrnego i Brązowego Sołtysa zostaną przyznane również na szczeblu powiatowym. Każdy pełnoletni mieszkaniec sołectwa, którego sołtys okaże się być najlepszy w powiecie, otrzyma bezpłatną trzymiesięczną e-prenumeratę "Gazety Olsztyńskiej" i "Gazety w Kętrzynie".


RANKING POWIATOWY


RANKING REGIONALNY

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5