Była jednym z symboli odrodzonej II Rzeczypospolitej

2020-12-16 14:06:46 (ost. akt: 2020-12-16 14:26:31)

Autor zdjęcia: archiwum CB-K

Jeszcze przez niecały miesiąc w Powiatowym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Kętrzynie można oglądać wystawę poświęconą historii polskiej policji.
Centrum Biblioteczno – Kulturalne zaprasza do obejrzenia nowej wystawy, która zainstalowana została w przeddzień kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety, rozporządzenie premiera RP z 10 listopada uniemożliwiło zainteresowanym mieszkańcom powiatu obejrzenie wystawy. Ekspozycja jest już jednak dostępna i będzie można ją oglądać w siedzibie CB-K przy ul. Pocztowej 11 w Kętrzynie do początku stycznia 2021, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wystawę oglądać może jednorazowo do 5 osób z zachowaniem odstępu między sobą.

- Wystawa „Policja Państwowa 1919 – 1939” wypożyczona została z olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej - mówi Tadeusz Korowaj, dyrektor CB-K. - Przedstawia syntetyczną historię powstania policji z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę. W okresie swojego istnienia Policja Państwowa była jednym z symboli odrodzonej II Rzeczypospolitej. Każdy, kto został przyjęty do służby w policji, składał następującą rotę przysięgi: „Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu na powierzonym mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma, władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować; wszystkich obywateli kraju w równym mając zachowaniu, przepisów prawa strzec pilnie, obowiązki swoje spełniać gorliwie i sumiennie, rozkazy wykonywać dokładnie, tajemnicy urzędowej dochować. Tak mi Panie Boże dopomóż” - opowiada dyrektor.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5