Pierwszy śnieg na drogach - pierwsze kolizje

2020-12-11 17:34:39 (ost. akt: 2020-12-11 19:00:17)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Policja apeluje o ostrożną jazdę. Spadł pierwszy śnieg. Na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. Zdejmijmy nogę z gazu i pamiętajmy aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.
Spadł pierwszy śnieg z czego najbardziej cieszą się dzieci. Kierowcy już niekoniecznie. Opady śniegu spowodowały, że na drogach panują trudne warunki. Jezdnie są mokre i śliskie. Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. - Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia sprawia, że wydłuża się znacznie droga hamowania. Gwałtowne manewry wykonywane na błocie pośniegowym mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji i wypadków. Apelujemy zatem do kierowców o zdjęcie nogi z gazu. Pośpiech w takich sytuacjach może doprowadzić do tragedii - mówi Ewelina Piaścik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.

Do groźnie wykładającej kolizji drogowej doszło 11 grudnia przed godziną 7.00 na trasie Kętrzyn-Giżycko, tuż za miejscowością Martiany (gm. Kętrzyn). - Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd dachował i znajduje się w przydrożnym rowie. Kierująca autem kobieta wydostała się z pojazdu i nie potrzebowała pomocy medycznej. Z ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że kierująca oplem nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem. W wyniku utraty kontroli na pojazdem zjechała na pobocze i podróż zakończyła na dachu w przydrożnym rowie. W tym groźnie wyglądającym zdarzeniu na szczęście nikt nie został ranny. Kierująca była trzeźwa - relacjonuje Ewelina Piaścik.

Do kolejnej kolizji doszło przed godz. 8:00 na trasie Pilec - Święta Lipka (gm. Reszel). Tu z kolei doszło do zderzenia czołowego forda z kią. Policjanci ustalili, że przyczyną zaistniałego zdarzenia była również niedostosowana prędkość do warunków drogowych.

Funkcjonariusze apelują o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu do tego okresu. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni, wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad ich zmianą.

Przygotowanie samochodu do zimy to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na ujemne temperatury oraz sprawdzenie czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Przy opadach i ochlapywaniu przez inne pojazdy szyby naszego samochodu ważne jest, by szyba była dobrze oczyszczana.

Inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia.

Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

- Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących - przypominają policjanci.

O czym warto pamiętać?

- jezdnie mogą być przymrożone, śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne, dlatego po jezdni należy poruszać się z włączonymi światłami i stosować się do ograniczeń prędkości.

- uważać na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.

- zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.

- przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować.

- zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze – rowerzysta bądź pieszy powinien posiadać kamizelkę odblaskową, breloczek, opaskę lub latarkę, które pozwolą im być widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego.

- dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.

- zły nastrój również może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5