Zrób bezpiecznie świąteczne zakupy

2020-12-06 08:00:00 (ost. akt: 2020-12-05 12:57:08)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Właśnie rozpoczyna się okres przedświątecznej gorączki zakupów w galeriach handlowych, sklepach i na targowiskach. Zaaferowani przygotowaniami do świętowania często zapominamy o bezpieczeństwie.
Grudzień to intensywny czas przedświątecznych przygotowań. To okres kiedy częściej odwiedzamy sklepy i bazary kupując prezenty, choinki, ozdoby i produkty spożywcze na wigilijny stół. Wprawdzie w tym roku to będą inne, bardziej kameralne święta, ale obiekty handlowe już tętnią bożonarodzeniowymi promocjami i ofertami. Ponowne otwarcie galerii handlowych spowodowało wzmożony przypływ klientów. W grudniu czekają nas aż trzy handlowe niedziele. Do tego wiele samorządów zachęca do robienia zakupów u "swojaków". Wszystko po to, aby branża handlowa mogła poprawić swoją trudną sytuację, a zwykli ludzie mogli przeżywać w miarę normalnie ten okres.

Aby Święta Bożego Narodzenia były dla wszystkich spokojne i bezpieczne warto skorzystać z kilku praktycznych porad. Policjanci radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. W takich miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.

Kieszonkowcy nie mają świąt!

W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi jesteśmy narażeni na kradzież w momencie płacenia w kasie lub wchodzenia do autobusu, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach, zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

Nie pozwólmy się okraść!

Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać również dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Panie powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska.

Bądźmy czujni!

Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie. Zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Pamiętajmy o koronie!

Wciąż obowiązują epidemiczne ograniczenia. Dotyczy to nie tylko konieczności zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, ale również limitów klientów w sklepach i zachowaniu dystansu społecznego. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 os/15 m2 – w sklepach powyżej 100 m2

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5