Uczniowie z Nakomiad uczcili Narodowe Święto Niepodległości [GALERIA]

2020-11-13 08:00:00 (ost. akt: 2020-11-13 09:51:52)

Autor zdjęcia: SP Nakomiady

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki ofiarnej i wytrwałej walce narodu polskiego, który nie pogodził się z utratą niepodległości. Po wybuchu pierwszej wojny światowej i w jej trakcie wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.
Dla wielu tysięcy Polaków, walczących w armiach państw zaborczych, wojna miała charakter bratobójczy. A same działania wojenne przyczyniły się do ogromnych zniszczeń materialnych.

Długo oczekiwany przełom w sprawie polskiej nastąpił w listopadzie 1916 r. Wówczas to niemieckie i austriackie władze wydały 5 listopada manifest, podpisany przez cesarzy Niemiec i Austro-Węgier, w którym proklamowali odrodzenie państwa polskiego. Kilka miesięcy później w Rosji obalono carat. Nowe władze Rosji uznały prawo Polaków do samostanowienia.

Ideę niepodległości Polski na Zachodzie propagował wybitny polski pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski. Przyczynił się do poruszenia kwestii polskiej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona. Postulat niepodległości Polski uznali wkrótce i inni przywódcy państw ententy.
Gdy w październiku i listopadzie kończyła się wojna na Zachodzie i nastąpił rozpad Austro-Węgier, Polacy przystąpili do rozbrajania okupantów i tworzenia niezależnych instytucji państwowych. Uwolniony przez Niemców Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Rozpoczął się nowy etap w historii Polski.

O tych wydarzeniach dowiedzieli się uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej w Nakomiadach podczas prezentacji filmów dokumentalnych i prelekcji. Miłą niespodziankę najmłodszym, którzy uczęszczają do szkoły, sprawiła klasa III. Razem z wychowawczynią zorganizowali spotkanie wirtualne, które miało na celu wprowadzenie ich w tematykę zbliżającego się święta. Wśród wierszy nie zabrakło między innymi, tego, którego słowa zna każdy mały patriota, czyli "Katechizmu polskiego dziecka". Najmłodsi wychowankowie, w ramach zajęć bibliotecznych, śpiewali również piosenki patriotyczne, rozwiązywali krzyżówki i wzięli udział w teleturnieju „Dzień Niepodległości”.

We wtorek 10 listopada o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna przystąpiła do wykonania hymnu narodowego online. Hymn „na żywo” wraz z wychowawczynią zaśpiewały jedynie przedszkolaki.


Andrzej Sydor
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5