Konkurs fotograficzny "Pejzaż Polski" w cieniu koronawirusa

2020-11-05 18:00:00(ost. akt: 2020-11-05 12:57:11)

Autor zdjęcia: Justyna Drozd

Około 50 autorów zgłosiło prawie 400 prac do Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Pejzaż Polski". Z uwagi na wprowadzone ograniczenia nie będzie w tym roku uroczystego wernisażu, który był zaplanowany tradycyjnie na 11 listopada. Nagrodzone zdjęcia zostaną jednak wyeksponowane w formie plenerowej wystawy pod kętrzyńskim Ratuszem.
Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę od 2001 roku w Kętrzynie jest obchodzona m.in. poprzez coroczną organizację konkursu fotograficznego promującego piękno polskiego krajobrazu. W 2020 roku ponownie swoje organizacyjne siły połączyli pracownicy Kętrzyńskiego Centrum Kultury oraz fotografowie z Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Fotograficzno - Filmowego "FOTO MX". - Mieliśmy sporo obaw, ponieważ czasu na organizację nie było zbyt dużo. Do tego wielu fotografom, którzy do tej pory byli stałymi "bywalcami" naszego konkursu, artystyczne plany pokrzyżowały epidemiczne ograniczenia. Jednak ostatecznie ilość nadesłanych prac bardzo pozytywnie nas zaskoczyła - twierdzą zgodnie Organizatorzy.

Pozytywnym zaskoczeniem był również poziom nadesłanych prac. Komisja jurorska, która spotkała się 4 listopada miała trudny orzech do zgryzienia. Na czele jury stanął Waldemar Bzura - znany fotograf krajobrazu i przyrody, pracownik Mazurskiego Parku Krajobrazowego, autor wielu albumów poświęconych Mazurom. W skład komisji weszli również: Lucjan Mikulski - artysta fotograf, Artur Frankowski - artysta fotograf oraz Wojciech Caruk - fotograf, prezes KSFF "FOTO MX". Niestety koronawirus odbił się nawet na obradach komisji. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy obradowali częściowo... korespondencyjnie. Po burzliwych obradach przyznano jednak ostatecznie aż 10 nagród - trzy nagrody główne oraz siedem wyróżnień. Oficjalne wyniki zostaną opublikowane 11 listopada na stronie KCK.

W tym roku z powodu epidemicznych ograniczeń zabraknie uroczystego wernisażu, który był planowany na 11 listopada w galerii KCK. Jednak organizatorzy dostosowując się do nowej sytuacji wpadli na inny pomysł. - Od 11 listopada nagrodzone fotografie będzie można oglądać w formie plenerowej wystawy. Miejsce wręcz symbolicznie nawiązuje do 1918 roku, bo będzie to Pl. Piłsudskiego, dokładnie pod Ratuszem. Resztę prac zakwalifikowanych do wystawy będzie można obejrzeć w formie internetowej galerii na stronie internetowej Kętrzyńskiego Centrum Kultury - informują organizatorzy.

Wojciech Caruk


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5