Samorządy zjednoczyły się dla Polski

2020-09-12 08:30:00 (ost. akt: 2020-09-12 08:46:16)
Jedynym samorządowcem z Mazur, który znalazł się w gronie założycieli jest zastępca burmistrza Kętrzyna

Jedynym samorządowcem z Mazur, który znalazł się w gronie założycieli jest zastępca burmistrza Kętrzyna

Autor zdjęcia: fb: Maciej Wróbel

40 lat po podpisaniu Porozumień Sierpniowych w Gdańsku spotkali się samorządowcy z całego kraju. Na spotkaniu powołano Stowarzyszenie "Samorządy dla Polski". W gronie założycieli znalazł się zastępca burmistrza Kętrzyna Maciej Wróbel.
Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” to inicjatywa kilkudziesięciu samorządowców z całego kraju. Spotkanie odbyło się 31 sierpnia w Strefie Samorządowej w Gdańsku.

— O tym, jak ważna jest współpraca samorządowa mówił Paweł Adamowicz — przypomniał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes nowo powołanej organizacji. — Wiedział jak ogromne znaczenie ma wykorzystanie doświadczenia samorządowców. Często powtarzał, że to właśnie we wspólnotach lokalnych można najszybciej dostrzec wszelkie problemy i wyzwania i rozwiązywać je optymalnymi środkami. To Paweł Adamowicz zapraszał samorządowców do Gdańska. To tu rok temu, 4 czerwca, rozpoczęliśmy dyskusję o 21 postulatach samorządowych. Od tego czasu współpraca pomiędzy samorządami weszła na wyższy poziom. Prezentowaliśmy wspólne stanowiska w sprawie edukacji, finansów, czy odmowy przekazania list Poczcie Polskiej. Siłę i zaufanie mieszkańców do samorządowców pokazały też ostatnie wybory parlamentarne i prezydenckie. Czas na kolejny krok — dodał Jacek Karnowski.

Oprócz Karnowskiego do zarządu weszli: Dorota Zmarzlak — wójt gminy Izabelin, Tadeusz Truskolaski — prezydent Białegostoku, Mirosław Lech — wójt gminy Korycin i Artur Kozioł — burmistrz Wieliczki.

W radzie stowarzyszenia znaleźli się m.in.: Rafał Trzaskowski — prezydent Warszawy, Aleksandra Dulkiewicz — prezydent Gdańska, Jacek Jaśkowiak — prezydent Poznania, Jacek Sutryk — prezydent Wrocławia, Hanna Zdanowska — prezydent Łodzi, Marcin Krupa — prezydent Katowic, Olgierd Geblewicz — marszałek woj. zachodniopomorskiego, prezes Związku Województw RP, Mieczysław Struk — marszałek województwa pomorskiego, Andrzej Płonka — starosta bielski, prezes Związku Powiatów Polskich.

Jedynym samorządowcem z Mazur, który znalazł się w gronie założycieli jest zastępca burmistrza Kętrzyna.
— To zaszczyt być w gronie członków-założycieli. Będziemy wymieniać się doświadczeniami, dbać o reprezentowanie naszych interesów w Warszawie, a także wpływać na ustawodawstwo krajowe. Chodzi o rozwiązania systemowe, które dotyczą całego kraju — jak pieniądze na oświatę czy kształtowanie budżetu gmin w dobie kryzysu. Nie mam zamiaru uprawiać tam żadnej polityki, a jedynie merytorycznie budować pewną pozytywną energię wokół spraw mazurskich, bo zamierzam tam występować w imieniu nie tylko Kętrzyna, ale i mojego rodzinnego Giżycka.

Oprócz Macieja Wróbla, w gronie członków znalazło się też dwóch innych przedstawicieli naszego województwa — wiceprezydent Elbląga Michał Missan i Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Związek Miast Polskich wraz z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz zaprosili samorządowców na obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
— Przy okazji odbyła się w Gdańsku debata na temat przygotowania szkół do nowego roku szkolnego, w której uczestniczyłem. Wymienialiśmy się pomysłami na oświatę, a także rozmawialiśmy o nauczaniu zdalnym na wypadek drugiej fali pandemii — dodaje Maciej Wróbel.

Na zaproszenie Ministra Obrony Narodowej wiceburmistrz Kętrzyna wziął również udział w uroczystościach z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Reszelanin #2971254 | 195.136.*.* 12 wrz 2020 09:23

    Zjednoczyli się nie dla Polski tylko unii.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5