Mieszkanie dla rozwoju zamiast Mieszkania +

2020-07-29 15:00:00 (ost. akt: 2020-07-29 15:21:39)

Autor zdjęcia: archiwum UM Kętrzyn

Zmieniają się zasady budowy mieszkań w ramach rządowego programu. Sam program też się zmienia. Nazywa się już nie „Mieszkanie +” a „Mieszkanie dla rozwoju”. Nowe zasady zaakceptowała już Rada Ministrów. W sierpniu trafią one pod obrady parlamentu i prawdopodobnie w październiku do podpisu przez prezydenta. Nowe zasady mają być znacznie korzystniejsze dla gmin niż dotychczasowe. 29 lipca Kętrzyn jako jeden z pierwszych w kraju podpisał porozumienie w sprawie przystąpienia do nowego programu.
Swoje podpisy pod stosownym dokumentem złożyli burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka oraz wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Jarosław Pucek. Celem porozumienia jest wspólna realizacja przedsięwzięcia mieszkaniowego przy ul. Jaśminowej w Kętrzynie.

- Zmiany przepisów i stan epidemii opóźnił realizację naszej inwestycji, bo bardzo chcieliśmy rozpocząć budowę w tym roku, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to rok przyszły – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. - Nowe zapisy są jednak bardzo ciekawe i warto na nie poczekać, bo dają one gminom nawet 35% wartości projektu jako bezzwrotną dotację, co oznaczać będzie, że do każdego wydanego tysiąca złotych, trzysta pięćdziesiąt będzie prezentem z budżetu państwa – dodaje burmistrz.

KZN na mocy art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości zobowiązany jest m.in. do tworzenia warunków do zwiększania dostępności mieszkań, a także podejmowania działań w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych. Z kolei samorząd miejski, na mocy art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zobowiązane jest do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w szczególności w zakresie gminnego budownictwa mieszkaniowego.

- Cieszę się, że Kętrzyn jest jednym z tych miast, które bardzo aktywnie działają na rzecz budowy mieszkań. Samorząd jest na tym polu wyróżniającym się w kraju – mówi Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości – To drugi samorząd na Warmii i Mazurach, z którym podpisaliśmy porozumienie. Dzięki nowym przepisom budowa mieszkań w Kętrzynie będzie mogła ruszyć w drugim kwartale przyszłego roku – dodaje wiceprezes.

Dzięki podpisanemu porozumieniu ustalono ramy wzajemnej współpracy przy budowie tanich mieszkań w Kętrzynie. Lokale według wstępnej koncepcji mają mieć od 40 do 60 metrów kwadratowych powierzchni. Budynek będzie wyposażony w windę, piwnice i garaż podziemny, a wokół usytuowany zostanie parking i plac zabaw. W pierwszej fazie inwestycyjnej ma powstać 70 mieszkań.

https://m.wm.pl/2018/01/orig/gwk-443474.jpg

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5