Zamek za 10 milionów otwarty dla turystów [GALERIA]

2020-07-25 16:00:00 (ost. akt: 2020-07-26 23:54:09)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Po dwóch latach przerwy na mapę atrakcji historycznych regionu powrócił zamek krzyżacki w Kętrzynie. 25 lipca pierwsi zwiedzający mogli się przekonać, jak wygląda obiekt po modernizacji. Okazją był Jarmark Średniowieczny na św. Jakuba.
W sobotę 25 lipca, tuż po godz. 12.00 wystrzał z hakownicy obwieścił rozpoczęcie nowego rozdziału w historii zamku. Burmistrz Kętrzyna, Ryszard Niedziółka otrzymał z rąk rycerzy symboliczne chorągwie i klucze do zamku. – Jest to szczególny dzień. Po niemal dwóch latach remontu oddajemy do użytku ten historyczny obiekt aby służył społeczności Kętrzyna, gościom i turystom. Ci ostatni kojarzą ziemię kętrzyńską głównie z Wilczym Szańcem i sanktuarium w Świętej Lipce. Nasze miasto to przecież też są ciekawe zabytki i fajne miejsca. Kościół św. Jerzego i zamek to są dwa najstarsze obiekty w Kętrzynie - powiedział w czasie uroczystości włodarz miasta. Podziękował również wszystkim, dzięki którym udało się tę inwestycję zrealizować, w tym również władzom poprzedniej kadencji.Zwrócił też uwagę, że nie jest to jeszcze koniec całego projektu. - Wokół zamku trwają jeszcze prace przy pozostałościach murów obronnych. One jeszcze trochę potrwają - dodał. Nie zabrakło również gratulacji i słów uznania ze strony władz województwa warmińsko-mazurskiego. Jolanta Piotrowska przekazała je w imieniu własnym oraz marszałka Gustawa Brzezina a Paweł Żukowski w imieniu wojewody Artura Chojeckiego.

Przez ponad 600 lat swojego istnienia kętrzyński zamek ulegał wielokrotnie przebudowom i remontom. - Najważniejsze jest to, że nie mówimy o nim w czasie przeszłym. Dzięki staraniom lokalnej społeczności, zarówno dawnego Rastenburga jak i obecnego Kętrzyna wciąż możemy pochwalić się tym, że mamy krzyżacki zamek. Dzień 25 lipca zapisze się na kartach naszej historii, jako dzień ponownego udostępnienia zamku na cele muzealne oraz realizację oferty kulturalnej i turystycznej - powiedziała nie kryjąc radości Marta Wojciechowska, dyrektor mieszczącego się na zamku Muzeum im. W. Kętrzyńskiego. - Ponad 50 lat temu dzięki zaangażowaniu mieszkańców i władz miasta udało się odbudować zamek z wojennych zniszczeń. Obecny remont jest kontynuacją tej historii - dodała.

Na zamek oprócz muzeum powróciła również Miejska Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Kulturalne "Konik Mazurski" wraz ze swoją galerią. W części zajmowanej przez bibliotekę zrealizowano drugi projekt o wartości ponad ćwierć miliona złotych, dzięki któremu wyremontowana została klatka schodowa.

Dzień otwarcia nie był dniem przypadkowy. 25 lipca to czas corocznego Jarmarku Średniowiecznego na św. Jakuba. W tym roku odbył się on z uwagi na pandemię w ograniczonej formie. Zabrakło stoisk z rękodziełem i kulinariami czy warsztatów rzemieślniczych. Można za to było odwiedzić obozowisko rycerskie, przyjrzeć się pracy kowala czy skosztować średniowiecznej kuchni. O warstwę muzyczną zadbał zespół Turba Jabobi a wieczorem ogniste show dał Teatr Ognia Widmo.

Koszt remontu wyniósł 9,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie unijne stanowiło 5,3 mln złotych.

Wojciech Caruk

https://m.wm.pl/2018/01/orig/gwk-443474.jpgKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zbychu #2952993 | 89.228.*.* 27 lip 2020 08:04

  Sorry,a gdzie kronika wydarzeń z poprzedniego remontu po zniszczeniach wojennych.Pamiętamy kto zamczysko wybudował a już mecenasów dzięki którym zapewno ślad po zamczysku do dziś by nie pozostał- to już nie !

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #2952968 | 212.102.*.* 27 lip 2020 01:23

  Jest polska nazwa - Rastembork. Lepiej jej używać niż Kętrzyn od tego kłamczucha Kętrzyńskiego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ola #2952891 | 95.160.*.* 26 lip 2020 17:59

   a gdzie maseczki???

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5