Zrekonstruowano salę, w której dokonano zamachu na Hitlera

2020-06-09 12:03:45(ost. akt: 2020-06-09 12:50:52)
Zrekonstruowana sala obrad w Wilczym Szańcu

Zrekonstruowana sala obrad w Wilczym Szańcu

Autor zdjęcia: archiwum Wilczego Szańca

Turyści odwiedzający Wilczy Szaniec – dawną kwaterę dowodzenia Hitlera już w najbliższy (długi) weekend będą mogli zwiedzić nową ekspozycję historyczną związaną z jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego miejsca. Będzie ona nosiła nazwę: „Wolfsschanze 20.07.1944”.
Wilczy Szaniec to jedna z największych atrakacji turystycznych i historycznych na Warmii i Mazurach. W latach 1941 – 1944 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało ok 2,5 tys. ludzi. To tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi. To tutaj 20 lipca 1944 roku dokonano też nieudanego zamachu na wodza III Rzeszy.

Obiektem zarządza obecnie Nadleśnictwo Srokowo. Leśnicy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów i pasjonatów historii i pokazać jedno z najważniejszych miejsc kompleksu bunkrów.

Sala obrad, w której płk. Stauffenberg dokonał próby zamachu na Adolfa Hitlera została zrekonstruowana w dawnym schronie szefa sztabu Keitla. Zdaniem wielu historyków zamach był najpoważniejszą próbą odsunięcia fuhrera od władzy. Nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy wojny, gdyby zamach się udał. 20 lipca 1944 roku w sali narad, w momencie wybuchu bomby znajdującej się w teczce pod dębowym stołem, znajdowały się 24 osoby. Bomba wybuchła, raniąc większość z obecnych. Cztery osoby zmarły kilka dni później w wyniku odniesionych ran. Adolf Hitler został lekko ranny.

- Dołożyliśmy wszelkich starań, by odtworzyć wiernie salę narad tuż przed wybuchem bomby. Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwolą turystom cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego, które mogło zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi - mówi Zenon Piotrowicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

To nie jedyne atrakcje, które będą mogli zobaczyć zwiedzający. - W tym samym schronie zaprezentowane zostaną także wyniki poszukiwań prowadzonych na terenie Wilczego Szańca w ostatnich miesiącach. Będą to elementy wyposażenia z prawdziwego schronu znanego z zamachu, przedmioty codziennego użytku mieszkańców kwatery, pozostałości po instalacjach: elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych. Jest to efekt owocnej współpracy z grupami poszukiwaczy, głównie z gdańskiej fundacji „Latebra” - dodaje Piotrowicz.

Wojciech Caruk


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (9 czerwca) wydaniu m.in.


Radni ocenią prezydenta Olsztyna
Za dwa tygodnie w Olsztynie Rada Miasta będzie głosowała absolutorium dla prezydenta Piotra Grzymowicza. Radni opozycji z klubu PiS już zapowiedzieli głosowanie za jego odrzuceniem. Nie wykluczają też referendum.

Fatalny weekend zamknął kopalnie
To był najgorszy weekend od początku epidemii. Ponad tysiąc zakażonych w kraju, z czego najwięcej w województwie śląskim. Stąd też rządowa decyzja o zamknięciu kopalni, która budzi wiele kontrowersji.

Mazury czekają na bon
Nie 1000 zł na etacie dla pracownika, a 500 zł i to na każde dziecko — tak ma wyglądać bon turystyczny w nowej formule. Tak wynika z wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy. Za te pieniądze ma być sfinansowany letni wypoczynek.


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Phi #2932165 | 188.147.*.* 10 cze 2020 14:18

  Zobaczyłam na zdjęciu, w sumie nic ciekawego. Nie muszę tam jechać dzięki gazecie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #2932100 | 195.136.*.* 10 cze 2020 11:35

  super trzeba przypominać historię ,może należy zaprosić Bogusława Wołoszańskiego z telewizją i zareklamować na szerszą skalę medialnie .A wtedy bedą pieniądze na inwestycje stoły masywne i tkaniny z epoki oczywiście to prztyczek w nos dla trolli komputerowych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. qwerty #2931987 | 89.231.*.* 10 cze 2020 08:11

  Wielki dębowy stół ..... ale blat stołu to był chyba dużo, dużo grubszy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Olsztyniak #2931958 | 89.228.*.* 10 cze 2020 07:31

  Brawo!! Oby więcej takich nowych atrakcji. Lekcja historii "3D w realu", ja bym proponował jeszcze Nadleśnictwu uzupełnienie ekspozycji o figury w skali 1:1 osób obecnych podczas zamachu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Turysta. #2931872 | 94.254.*.* 9 cze 2020 22:23

  Bilety potaniały parking też.Przejaśniało bo wycięli krzaki i położyli kostkę.Remontują kilka budynków tyn na zewnątrz już jest.Idzie ku dobremu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5