Taras Szewczenko – mistrz słowa i pędzla. W Kętrzynie otwarto wystawę jego prac

2020-06-15 08:00:00(ost. akt: 2020-06-15 09:52:58)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

Taras Szewczenko znany jest przede wszystkim jako ukraiński poeta, prozaik i dramaturg. Jego talent nie ograniczał się jedynie do twórczości literackiej.
Szewczenko był również artystą malarzem, ilustratorem i mistrzem grafiki. I podobnie jak literatura, malarstwo było środkiem wyrazu jego artystycznej duszy.
W latach 1838 – 1845 Szewczenko studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1843 r. już jako malarz i poeta, wybrał się na Ukrainę, gdzie odwiedził rodzinną Kiryłówkę i Kijów. Wrócił do Petersburga pełen rozczarowania i żalu. Po ukończeniu studiów Taras Szewczenko ponownie wraca na Ukrainę. W Kijowie zostaje współpracownikiem Komisji Archeograficznej, której zadaniem było badanie przeszłości Ukrainy. Na jej zlecenie odbył podróż po Wołyniu, Podolu, Kijowszczyźnie i Połtawszczyźnie w celu sporządzenia rysunków pamiątek historycznych. Podróż dała poecie możliwość bliższego poznania kraju, ludzi oraz tragicznej doli wsi pańszczyźnianej. W 1846 r. wstąpił do Bractwa Cyryla i Metodego. Po jego rozgromieniu przez władze carskie, w marcu 1847 r. został aresztowany, zamknięty w twierdzy Pietropawłowskiej i skazany na zesłanie. W 1849 r. Szewczenko został przydzielony do ekspedycji, która badała okolice Morza Aralskiego.

Zadaniem poety było sporządzanie rysunków wybrzeża. Spędził tam półtora roku. Po zakończeniu prac ekspedycji wrócił do Orenburga, by uporządkować album z rysunkami i akwarelami. Po dziesięciu latach zesłania poeta wraca do Petersburga. W stolicy Imperium Rosyjskiego zabrał się do pracy w uwielbianej dziedzinie malarskiej — akwaforcie. W 1860 r. otrzymał tytuł członka rzeczywistego rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dorobek artystyczny to około tysiąca dzieł, wykonanych na przestrzeni ponad 30 lat, różnymi technikami: od szkiców i rysunków tuszem, ołówkiem, węglem, poprzez akwaforty i miedzioryty, do akwarelowych i olejnych portretów oraz pejzaży.

Jego prace obok wymiaru autobiograficznego, posiadają wartość historyczną i etnograficzną. Są niezwykłymi ilustracjami życia poety. Charakteryzują się mieszanką stylów, głęboką symboliką, nasyconą kolorystyką i wrażliwością.

Z powyższymi faktami mogli zapoznać się uczestnicy wystawy reprodukcji grafik Szewczenki, która została otwarta w niedzielę 7 czerwca, w świetlicy cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie. Organizatorami tego kulturalnego wydarzenia byli Olsztyński Oddział i Kętrzyńskie Koło Związku Ukraińców w Polsce.

asCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (15 czerwca) wydaniu m.in.

Pieszy będzie pod ochroną
Od 1 lipca zmieni się część przepisów drogowych. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo to samo czeka taryfikator mandatów. Mają do niego trafić dwa zupełnie nowe wykroczenia.

Zdjęcie ilustracyjne (jez. Jeziorak podczas regat żeglarskich, widok w kierunku Iławy)Turystyka? Tak. Pytanie tylko jaka
Miniony, długi weekend, pokazał, że sezon jeszcze nie jest stracony, bo takich tłumów nad jeziorami dawno u nas nie było. Problem tylko w tym, żeby turyści chcieli przyjeżdżać na Warmię i Mazury przez cały rok, a nie tylko w sezonie.

Trawnik Dworcowa 71Kosić trzeba z głową
Chce zatrzymać kosiarki i uratować bujne trawniki w miastach. Olsztynianka Bogusława Budna zainicjowała akcję Ogólnopolskie Wstrzymanie Kosiarek. Do inicjatywy dołączają inne miasta — m.in. Poznań, Toruń i Łódź.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. A #2935499 | 89.228.*.* 19 cze 2020 10:24

    Czy na ukrainie robia wystawy polskich artystow?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Jan #2935106 | 82.177.*.* 18 cze 2020 11:54

    Jacy zdyscyplinowani kętrzyńscy Ukraińcy, wszyscy w maseczkach. Maja mądrego doktora Homze u siebie, daje przykład i edukuje odpowiednio.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5