Imprezy kulturalne pod znakiem zapytania

2020-03-31 18:00:00 (ost. akt: 2020-03-31 18:27:46)
Jedną z gwiazd tegorocznego lata w Kętrzynie ma być Marek Piekarczyk

Jedną z gwiazd tegorocznego lata w Kętrzynie ma być Marek Piekarczyk

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Na początku marca oficjalnie ujawniono program tegorocznych wydarzeń w kętrzyńskim amfiteatrze. Najważniejszym punktem imprezowego kalendarza miały być m.in. Majówka i Dni Kętrzyna. Niestety dziś wiadomo, że część planów ulegnie zmianie.
Największą imprezą zaplanowaną w tym roku są oczywiście Dni Kętrzyna. Mają się one odbyć w dniach 26-28 czerwca. Pierwszego dnia w „Taneczny piątek” w amfiteatrze wystąpią: 4 Dreamers, Zespół MIG i Danzel. Drugi dzień w „Ambitną sobotę” na scenie pojawią się: Bartek Królik, Sorry Boys oraz Daria Zawiałow. Trzeciego dnia w ramach „Kętrzyńskiej niedzieli kabaretowej” wystąpią: Kabaret Neo-Nówka i Andrzej Grabowski. Święto miasta ma uatrakcyjnić również Festiwal Food Trucków, miasteczko zabaw dla dzieci, parada mieszkańców oraz pokaz laserowy. – Postaramy się zaspokoić gusta wszystkich mieszkańców Kętrzyna, stąd różnorodność muzyki – mówił na początku marca na spotkaniu z mediami Bartłomiej Zdanowicz, dyrektor Kętrzyńskiego Centrum Kultury.

To nie jedyna impreza, którą ujęto w imprezowym kalendarzu. Niestety już dziś wiadomo, że w związku z epidemią koronawirusa, najprawdopodobniej część z zaplanowanych imprez się nie odbędzie lub zostanie przełożona na inny termin. Najbardziej zasmuceni mogą być fani Viki Gabor, która miała uatrakcyjnić tegoroczną Majówkę oraz O.S.T.R - ego, który miał wystąpić w amfiteatrze 13 czerwca. - Zaistniała sytuacja uniemożliwia nam organizację imprezy masowej, jaką jest Majówka. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych musimy zgłosić 30 dni wcześniej wszystkie niezbędne pozwolenia i dokumenty. Jest mało prawdopodobne, żeby ktoś nam teraz wydał pozwolenie na organizację takiego wydarzenia - informuje Zdanowicz. W przypadku koncertu O.S.T.R - ego plany pokrzyżował brak możliwości sprzedaży biletów, które były rozprowadzane w kasie Kinia "Gwiazda".

Kino zawiesiło również do odwołania swoje funkcjonowanie, co nie pozostaje bez wpływu na finanse, które KCK może przeznaczyć na imprezy. - 1/3 budżetu centrum kultury to przychody z kina. Jeśli ono nie pracuje, to nic do naszej kasy nie wpływa. Sponsorzy, w których pokładałem duże nadzieje, w zaistniałej sytuacji zawiesili rozmowy - dodaje dyrektor.

Część imprez, które były zaplanowane na wiosnę przeniesiono już teraz na końcówkę roku. Breakmania zaplanowana na 4 kwietnia odbędzie się w dniach 5-6 grudnia. Ogólnopolski Przegląd Piosenki "Kryształowa Nuta", który miał odbyć się w kwietniu przełożono na 17 października. Koncert Magdy Smalary przesunięto z 23 kwietnia na 8 października. Na wrzesień przełożono stand up Artura Smołuchy (3 września) oraz spektakl "Kłamstwo" (16 września).

Co w tej sytuacji z Dniami Kętrzyna? - Analizujemy umowy z artystami. Na tym etapie nie możemy ich rozwiązywać. Impreza jest wprawdzie zaplanowana na koniec czerwca, ale nikt nie wie ile to jeszcze potrwa i jak to się naprawdę skończy - odpowiada Bartłomiej Zdanowicz.

W czasie wakacji zaplanowane są też inne imprezy. W sierpniu mają powrócić rockowe Konfrontacje. Gwiazdami tego przeglądu mają być Marek Piekarczyk i grupa Harlem. Na zakończenie letniego odpoczynku w planach jest występ takich artystów, jak BARANOVSKI i Sanah. Czy te wydarzenia również staną pod znakiem zapytania? - Myślę, że każdy dom kultury stoi teraz przed ciężkim zadaniem i czeka się na to, co się wydarzy i jakie będą zalecenia rządu - podsumowuje dyrektor KCK.

Wojciech Caruk


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (31 marca) wydaniu m.in.

Marcin BurzaWirus zabija miejsca pracy
Koronawirus zmienił wszystko, a walka z pandemią to też walka o przetrwanie gospodarki, przedsiębiorstw i miejsc pracy. Eksperci przewidują falę bankructw, skok bezrobocia. A przedsiębiorcy apelują do rządu o jak najszybsze wsparcie.

Teraz PiS chce referendum
Ledwie upadła jedna inicjatywa referendalna, a już jest zapowiadana kolejna. Działacze PiS mówią o zamiarze zorganizowania referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta Olsztyna.

Egzaminy też miały problem
Próbne egzaminy ósmoklasistów to nic nowego. Nowy był tylko sposób ich przeprowadzenia — w sieci. Stało się jednak to samo, co w przypadku startującego niedawno e-learningu. Padły serwery. Na szczęście nie na długo.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5