SuperSołtys 2020 poszukiwany!

2020-01-23 22:00:00 (ost. akt: 2020-03-03 07:48:37)

Autor zdjęcia: Archiwum

Można powiedzieć, że urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie, ponieważ pojawił się u nas już w czasach pierwszych Piastów. Sołtysi w ciągu wieków mieli większe i mniejsze uprawnienia. Sprawowali nawet władzę sądowniczą.
Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów. W ciągu wieków mieli większe i mniejsze uprawnienia. Na Warmii sprawowali nie tylko władze administracyjną ale też bywało, że sądowniczą. Mieli również przywileje propinacyjne. Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi.

Naszym celem jest pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na "Najpopularniejszego Sołtysa".

Tytuł "SuperSołtysa 2020" powiatu kętrzyńskiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Plebiscyty na "SuperSołtysa 2020" odbywa się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Zostanie w nim wyłoniony także regionalny "SuperSołtys 2020" oraz tak jak w powiecie Sołtys Srebrny i Brązowy. Plebiscyt trwa do 11 marca 2019 roku.

W ubiegłym roku na SuperSołtysa 2019 w powiecie kętrzyńskim czytelnicy "Gazety w Kętrzynie" wybrali po raz drugi z rzędu Reginę Kuśmierowską, sołtysa sołectwa Parys w gminie Korsze. Srebrną Sołtys okrzyknięto Jolantę Puczkowską z sołectwa Frączkowo w gminie Barciany, zaś Brązowym Sołtysem 2018 została Barbara Bukowska z sołectwa Wilkowo w gminie Kętrzyn. Dodatkowo zostały przyznane tytuły SuperSołtysów województwa warmińsko-mazurskiego. Tu nie było już dodatkowego głosowania, te tytuły otrzymali sołtysi, którzy uzyskali największą liczbę głosów wśród wszystkich kandydatów ze wszystkich powiatów. Tytuł SuperSołtysa województwa warmińsko-mazurskiego otrzymała Maria Nadolska, sołtys Boleszyna w gminie Grodziczno. Z kolei tytuł Srebrnego Sołtysa oraz tytuł SuperSołtysa powiatu olsztyńskiego zdobyła Iwona Skwarko, sołtyska Klebarka Małego w gminie Purda. Tytuł Brązowego Sołtysa zdobył Piotr Hauzer, sołtys wsi Linowiec w gminie Grodziczno.

Kto zostanie zdobywcą tych tytułów w 2020 roku? Głosowanie potrwa do 02 marca 2020 r. do godz. 23.59. Szczegóły i lista kandydatów są dostępne na naszej stronie internetowej www.ketrzyn.wm.pl.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5