Odkryli warzywny ogród wodza III Rzeszy

2019-10-03 16:00:00 (ost. akt: 2019-10-04 08:08:45)
Podczas prowadzonych prac odkryto m.in. właz do podziemnej kotłowni

Podczas prowadzonych prac odkryto m.in. właz do podziemnej kotłowni

Autor zdjęcia: archiwum Mazurolandii

Czy Adolf Hitler, jedna z najbardziej krwawych postaci w historii świata była wegetarianinem i zwolennikiem zdrowego żywienia? Okazuje się, że tak. Dowodem na to ma być odkryty właśnie ogród, który funkcjonował przy Wilczym Szańcu.
Na terenie Mazurskiego Parku Atrakcji "Mazurolandia" w Gierłoży odkryto ruiny i podziemia kompleksu ogrodowego, obsługującego kwaterę Adolfa Hitlera. To właśnie tutaj hodowano warzywa dla wodza III Rzeszy, który był wegetarianinem. Obiekt znajduje się w tzw. IV strefie Wilczego Szańca, na pograniczu miejscowości Gierłoż i Parcz.. — Wódz Trzeciej Rzeszy był wegetarianinem, nie palił papierosów, nie pił alkoholu. W każdym miejscu, w którym przebywał musiały znajdować się obiekty, które dostarczały mu na stół świeże warzywa. Do odkrycia przygotowywaliśmy się od wielu lat, m.in. gromadząc dokumentację i rozmawiając z miejscową ludnością, która jeszcze po wojnie mogła pamiętać widzieć jakieś pozostałości. Dotarliśmy też do zdjęć IV strefy z 1944 roku, które potwierdziły istnienie ogrodów — mówi Jacek Adamski z Mazurskiego Muzeum Militariów, które prowadziło badania na terenie "Mazurolandii". Od 1943 roku Hitler miał również swoje osobiste kucharki, które przygotowywały specjalne dania w związku z problemami gastrycznymi fuhrera.

Prace ziemne rozpoczęto na początku tegorocznych wakacji. Co zostało przez badaczy odnalezione? — Fragmenty domu ogrodnika, jego fundamenty, pozostałości po szklarniach, zejście do podziemi oraz kilka eksponatów — wylicza Adamski. Dzięki temu została stworzona makieta, na której zobrazowano, co było zbudowane na odkrytych fundamentach. — Odsłonił nam się układ pokoju tego ogrodnika, łazienki, aneksu kuchennego. Pod ziemią znajdowała się kotłownia, która pełniła również funkcję schronu — opowiada szef "Mazurolandii". Powstała też makieta całego Wilczego Szańca, układu budowli i stref, łącznie ze strefą czwartą, której opisy trudno znaleźć w książkach czy przewodnikach.

Po drugiej stronie drogi między Gierłożą a Parczem znajdowało się wzgórze, z którego Hitler obserwował prezentację nowego uzbrojenia. Na terenie "Mazurolandii" można znaleźć pozostałości po bocznicach kolejowych. dlatego zdaniem badaczy ogród był tylko jednym z elementów IV strefy, która miała typowo logistyczny charakter.

Jacek Adamski zwraca też uwagę na paradoks, że człowiek, który był jednym z największych zbrodniarzy na świecie był osobą stosującą zdrowy tryb odżywiania. — Wyeksponowaniem naszego znaleziska chcemy pokazać, że zło kryje się czasami za banalnymi, codziennymi rzeczami. Z jednej strony widzimy ludzkie oblicze Hitlera, z drugiej strony pamiętamy, że wymordował kilka milionów ludzi — dodaje.

Wojciech Caruk


Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TAEDA #2800423 | 176.221.*.* 6 paź 2019 17:52

  Faszyści zapewne pili też wodę czy jedli chleb :-D I co w związku z tym, że stosował zdrowy tryb odżywiania? A kto powiedział, że źli ludzie to jedzą tylko mięso ociekające tłuszczem? Co ma piernik do wiatraka? Kolejna sztucznie rozkręcona afera III Rzeszy jak z tą studzienką w Mamerkach...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kk #2799693 | 94.254.*.* 4 paź 2019 21:46

   jak to nie palił? Palił ludzi .

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. maly kazio #2799525 | 37.8.*.* 4 paź 2019 17:18

   Wegetarianie to faszyści?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Jadzia #2799508 | 83.143.*.* 4 paź 2019 16:50

    Zastanawia mnie jedno, jak te warzywa rosły bez światła słonecznego?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   2. mms #2799458 | 89.228.*.* 4 paź 2019 14:42

    ... a niebawem dowiemy się, że odkopano kamień, na którym usiadł rzeczony wegetarianin H., dostał wilka (niem. Wolf) i stąd obiekt przyjął nazwę Wolfsschanze ....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (12)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5