WAKACJE Z KSIĄŻKĄ: Ann Cleeves - "Czerń kruka"

2019-06-30 15:00:00(ost. akt: 2019-06-30 16:03:09)

Autor zdjęcia: archiwum BMM

Wakacje to czas urlopów spędzanych nie tylko aktywnie, w górach czy nad morzem. Dla wielu osób to czas na nadrabianie czytelniczych zaległości. Dlatego ruszamy z nowym cyklem poświęconym literaturze. Na początek "Czerń kruka".
Akcja powieści Ann Cleeves rozgrywa się na Szetlandach, brytyjskich wyspach na Oceanie Atlantyckim, a dokładnie na Mainland w okolicach Lerwick. Jest to zimne i nieprzystępne miejsce daleko na północ, ponad szkockim wybrzeżem. Mała wyspiarska społeczność, jest podejrzliwa w stosunku do przybyszów z zewnątrz i chociaż wyspy znajdują się pod szkocką jurysdykcją to bliżej im do kultury norweskiej. Akcja „Czerni kruka” toczy się podczas przygotowań do święta świateł, Up-Helly_Aa. Festiwal ten nawiązuje do najazdów rabunkowych przybyszów ze Skandynawii, których osady na Szetlandach zaczęły powstawać ponad tysiąc lat temu

W mroźny styczniowy poranek Fran Hunter odkrywa ciało nastolatki z sąsiedztwa. Ktoś udusił dziewczynę i zostawił jej ciało na pastwę mrozu i bezlitosnych kruków. Podejrzenie pada na miejscowego odludka, osamotnionego Magnusa, który najpewniej jako ostatni widział dziewczynę. Na miejsce zbrodni dociera Jimmy Perez, który upiera się by przeprowadzić pełne dochodzenie. Atmosfera zagęszcza się, kiedy rusza śledztwo i wychodzą na jaw skrywane długo tajemnice. Okazuje się, że nie jest to pierwsza zbrodnia, popełniona na wyspie.

Osiem lat wcześniej zaginęła mała dziewczynka, której ciała nigdy nie odnaleziono. Obie ofiary zamieszkiwały ten sam dom. Czy sprawcą jest jedna i ta sama osoba? Po raz pierwszy od lat sąsiedzi Catherine nerwowo ryglują drzwi, zdając sobie sprawę, że pośród nich mieszka morderca.

Autorce należą się brawa za zbudowanie tak przekonywującej i emanującej emocjami historii. Bogactwo charakterów i postaw, świetnie zarysowane postaci i nietuzinkowa historia sprawiają, że od powieści trudno się oderwać. Lodowata atmosfera Szetlandów połączona ze złowieszczym krakaniem kruków nie zawiedzie spragnionego zbrodni i tajemnicy czytelnika.

Książka dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia Nr 2 w Kętrzynie.

Anida Keller


Przeczytałeś fajną książkę? Chcesz ją polecić innym? Lubisz pisać, szczególnie recenzje? Napisz do nas: ketrzyn@gazetaolsztynska.pl Zostań naszym książkowym ekspertem.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5